Strona główna KROSNO Ktoś podpalił wiekowy dąb. "Wincenta" udało się ocalić

Ktoś podpalił wiekowy dąb. "Wincenta" udało się ocalić

95
0

W czwartek 3 września w lesie Dębina w Krościenku Wyżnym (Nadleśnictwo Dukla) miał miejsce pożar pomnikowego dębu „Wincentego”. Akcja OSP z Krościenka Wyżnego pozwoliła na szybkie stłumienie ognia.

Wydobywający się z dziupli płomień zauważył około godziny 6.30 pracownik Nadleśnictwa Dukla, powiadamiając o fakcie nadleśniczego, ten zaś wezwał Straż Pożarną. Przybyli na miejsce strażacy OSP z Krościenka Wyżnego, po usunięciu siatki zabezpieczającej dziuplę, rozpoczęli gaszenie.Po około godzinnym działaniu pożar ugaszono. Pracownik Nadleśnictwa będzie dozorował miejsce zdarzenia.
– Wygląda to na celowe podpalenie, do którego musiało dojść w nocy. – mówi obecny na miejscu Zbigniew Żywiec, nadleśniczy Nadleśnictwa Dukla – Dziupla była zabezpieczona siatką, bowiem w maju 2015 roku mieliśmy podobny incydentWówczas pożar ugaszono a dąb został poddany zabiegom konserwatorskim. Miejmy nadzieję, że tym razem temperatura wytworzona pożarem murszu nie zabije tkanki żywej drzewa i wciąż będziemy mogli się cieszyć widokiem jednego z najstarszych dębów w polskich lasach. 
https://www.facebook.com/watch/?v=1039869696463388&extid=bu8a8YTdxFVmywS7
 
 
Drzewo rośnie nieopodal leśnego parkingu i ścieżki spacerowej, jest więc często odwiedzane przez ludzi. Ma około 450 lat, obwód 550 cm, wysokość 28 m, od 1966 roku jest pomnikiem przyrodyJest jednym z elementów Literackiego Szlaku Drzew, opracowanego przez redakcję gazetki szkolnej „Kleks”, obejmującego siedem drzew nazwanych imionami poetów i pisarzy związanych z Krościenkiem Wyżnym.
W 2014 roku dąb „Wincenty” zdobył II miejsce w plebiscycie Drzewo Roku Klubu GAJA. W tymże roku ustawiono przy nim kamienny obelisk.
źr. RDLP Krosno