Strona główna RZESZÓW Książę William odwiedził Podkarpacie

Książę William odwiedził Podkarpacie

0
Reklama

Książę Walii William rozpoczął dwudniową wizytę w naszym kraju od Podkarpacia. W godzinach południowych wylądował w Jasionce, a pierwszym jej punktem było spotkanie z żołnierzami na terenie jednostki 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie.

Następca brytyjskiego tronu rozmawiał z żołnierzami kontyngentu międzynarodowego, gdzie służą m.in. przedstawiciele brytyjskiej armii. Książę Walii był zainteresowany sytuacją w regionie po 24 lutego ubiegłego roku.

Reklama

Księciu Walii towarzyszył minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak oraz wojewoda Ewa Leniart, a także wicemarszałek Piotr Pilch i prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

„Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie i zaszczyt. Jestem dumny z tego, że w obecności Księcia Walii, Jego Królewskiej Wysokości mogę podziękować żołnierzom brytyjskim i żołnierzom polskim za wspólną służbę na ziemi polskiej. Szczególnie jestem wdzięczny za obecność żołnierzy brytyjskich właśnie tu w województwie podkarpackim i lubelskim. A więc w województwach graniczących bezpośrednio z Ukrainą. Wtedy kiedy Rosja napadła na Ukrainę, wtedy kiedy przyjmowaliśmy miliony uchodźców z Ukrainy, polskie służby były wspierane właśnie przez żołnierzy brytyjskich. Jesteśmy za ten fakt niezmiernie wdzięczni”

– podkreślił wicepremier M. Błaszczak. 

W związku z koniecznością wsparcia wschodniej flanki w obliczu wojny w Ukrainie, w Polsce obecnie przebywa około 400 żołnierzy brytyjskich, z których większość rozlokowana jest na południowym-wschodzie Polski (Rzeszów, Zamość, Lublin).

„Dziękuję także za współpracę wojskową polsko-brytyjską, której przykłady można mnożyć. Ja wspomnę tylko o kilku, a więc o obecności żołnierzy brytyjskich w ramach natowskiego programu eFP w północno – wschodniej części naszego kraju. O obecności żołnierzy brytyjskich z oddziału inżynieryjnego. Jeszcze przed atakiem rosyjskim na Ukrainę, kiedy to Polska została zaatakowana z kierunku Białorusi – atakiem hybrydowym przy wykorzystaniu migrantów zaproszonych przez reżim Łukaszenki, wtedy wzmacniali granicę Polski żołnierze polscy, ale także i żołnierze brytyjscy. Dziękuję także za wsparcie, jeżeli chodzi o osłonę lotniska w Rzeszowie. Dlatego, że właśnie oddział brytyjski, złożony z żołnierzy, którzy obsługują sprzęt przeciwlotniczy i przeciwrakietowy, system Sky Saber są obecni właśnie tu w Rzeszowie. Strzegą nieba nad Polską i zapewniają bezpieczeństwo podczas wsparcia, jakiego wolny świat udziela broniącej się Ukrainie”

– zaznaczył wicepremier.

Od grudnia 2021 r. do sierpnia 2022 r. w Polsce przebywał pododdział wojsk inżynieryjnych z Wielkiej Brytanii, który współpracował z polskim wojskiem w zakresie wzmacniania granicy z Białorusią. Z kolei od czerwca 2022 r. w Polsce stacjonuje brytyjski system obrony przeciwlotniczej Sky Sabre. Interoperacyjność polskich i brytyjskich żołnierzy budowana jest także w ramach wspólnych ćwiczeń wojskowych oraz poprzez zgrywanie żołnierzy Wojska Polskiego z żołnierzami wojsk sojuszniczych, którzy stacjonują w Polsce. 

Wicepremier M. Błaszczak i Jego Królewska Wysokość Książę Wilhelm podziękowali polskim i brytyjskim żołnierzom za ich służbę oraz umacnianie bezpieczeństwa na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

„Wasza Królewska Wysokość raz jeszcze dziękuję za owocną współpracę polsko-brytyjską. Jest ona jednym ze wzorowych przykładów tego, jak można budować jedność państw wolnego świata. Serdecznie za to dziękuję”

– mówił wiceprezes Rady Ministrów.

Reklama
Poprzedni artykułGmina Leżajsk zainteresowana kupnem Browaru
Następny artykułWyjazd kibiców Stali Mielec pociągiem specjalnym do Szczecina coraz bliżej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj