Strona główna HISTORIA Krośnieńskie muzeum zakupiło dokumenty, z których korzystał A. Fredro

Krośnieńskie muzeum zakupiło dokumenty, z których korzystał A. Fredro

0

Muzeum Podkarpackie w Krośnie weszło w posiadanie dokumentacji zamku Kamieniec w Odrzykoniu. Dokumenty odkupione zostały od rodu Starowieyskich. Materiały w niemal idealnym stanie to ponad 4600 sztuk, od XVI do XIX wieku.

Dokumenty to zbiór rękopisów administracyjnych, prawnych, księgowych i własnościowych, w większości pieczęciami i podpisami historycznych osób. Powstały w okresie od 1528 do 1873 roku. Stanowią jedyną w kraju kompletnie zachowaną dokumentację prowadzenia majątku rycersko-ziemiańskiego, związanego z zamkiem Kamieniec i wioskami jemu podległymi.

Z dokumentów miał korzystać sam Aleksander Fredro, tworząc „Zemstę”. W rozmowie z TVP Rzeszów Andrzej Kołder, dzierżawca majątku w Odrzykoniu wspomina, że zarówno w utworze, jak i w dokumentach pojawia się chociażby określenia „mój sługa i podnóżek”, świadczące o tym, że taki sługa istniał naprawdę i był pierwowzorem dla Fredry.

W dokumentach znajdują się zapisy dotyczące sporu szlacheckiego między Skotnickim, a Firlejem, protoplastami komediowych postaci Cześnika i Rejenta w Zemście. Sam Fredro również był właścicielem Kamieńca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here