Współpraca polskich i ukraińskiej Straży Granicznej doprowadziła do zatrzymania przy granicy dwóch imigrantów. 33-letni obywatel Gambii oraz 28-letni Marokańczyk zostali już przekazani z powrotem na Ukrainę.

Zatrzymanie imigrantów jest efektem stałej współpracy polskich i ukraińskich służb granicznych.
Wczoraj rano (29 stycznia) Placówka SG w Krościenku uzyskała od ukraińskich odpowiedników informację o podejrzanych śladach mogących świadczyć o nielegalnym przekroczeniu granicy z Ukrainy do Polski.
Strażnicy graniczni szybko podjęli działania graniczne. Już po kilkunastu minutach w Krościenku zatrzymano dwóch mężczyzn. To obywatele Gambii oraz Maroka w wieku 33 i 28 lat. Cudzoziemcy nie posiadali przy sobie dokumentów.  
Jak ustalili funkcjonariusze SG, cudzoziemcy legalnie przybyli na Ukrainę droga lotniczą w połowie 2018 roku. Tam się poznali i wspólnie zaplanowali dalszą podróż do Europy Zachodniej. Według zeznań Marokańczyk planował podjąć studia w Niemczech, a Gambijczyk chciał dotrzeć do Hiszpanii.  
Decyzją Sądu Rejonowego w Ustrzykach Dolnych, cudzoziemcy zostali ukarani mandatami karnymi po 400 złotych każdy, a następnie przekazani służbom ukraińskich w ramach Umowy o Readmisji.
Tylko w styczniu bieżącego roku Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej zatrzymał 26 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli polsko-ukraińską granicę i zamierzali przedostać się do Europy Zachodniej (byli to głównie obywatele Iraku oraz Maroka). Wszyscy zatrzymani cudzoziemcy zostali przekazani z powrotem na Ukrainę w ramach readmisji.
źr. BiOSG