Strona główna HISTORIA Kpt. Bolesław Chmielowiec ps. Komar skończył dziś 100 lat!

Kpt. Bolesław Chmielowiec ps. Komar skończył dziś 100 lat!

255
0

Dziś setne urodziny obchodzi kpt. Bolesław Chmielowiec ps. Komar – żołnierz Armii Krajowej oraz Narodowych Sił Zbrojnych.


Swoją działalność konspiracyjną rozpoczął w sierpniu 1940 r. żołnierz ZWZ-AK. W 1943 roku dołączył do oddziału partyzanckiego Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Wacława Piotrowskiego ps. Cichy. Oddział należał do 1. Pułku Legii Nadwiślańskiej dowodzonej przez cichociemnego mjr. Leonarda Zub-Zdanowicza ps. Ząb.Po wkroczeniu sowietów w grudniu 1944 roku został siłą wcielony do ludowego Wojska Polskiego, gdzie otrzymał przydział w Marynarce Wojennej w Gdyni. W maju 1945 roku zagrożony aresztowaniem zdezerterował i powrócił na Lubelszczyznę, gdzie ponownie dołączył do konspiracji. Służył m.in. w oddziale NSZ-NZW pod dowództwem Stanisława Młynarskiego ps. Orzeł. Brał udział w wielu akcjach przeciwko systemowi komunistycznemu, m.in. w rozbiciu posterunku MO w Zakrzówku. Za swoją działalność Pan Chmielowiec był kilkakrotnie aresztowany i prześladowany, a następnie inwigilowany przez służby specjalne PRL.
Centrum Edukacyjne

Wesprzyj budowę patriotycznego Centrum Edukacyjnego!

>> „Górny i chmurny nasz los tułaczy…” Słowa tej partyzanckiej piosenki w pełni oddają późniejsze koleje losu „Komara” i jego pokolenia. Konspiracja, partyzantka, PRL-owskie kazamaty, „śledztwa” i więzienia oraz pogarda pepeerowsko-pezetpeerowskich „bonzów” dla „zaplutych karłów reakcji”, dla osobników podrzędnej kategorii stały się udziałem na prawie pięćdziesiąt lat „dorosłego” ich życia. <<< – tak jego losy zapowiada książka „Wspomnienia straconych (?) dni”.

Z okazji 100 rocznicy urodzin środowiska patriotyczne zorganizowały akcję wysłania korespondencyjnych życzeń:
https://www.facebook.com/MlodziezWszechpolskaLancut/photos/a.755580501132132/3232484183441739/?type=3&theater