W ubiegły piątek policjanci z Przemyśla otrzymali dwa zgłoszenia dotyczące odnalezienia niewybuchów. Pierwszy z nich został ujawniony podczas prac polowych w miejscowości Kosienice. Po dwóch godzinach kolejny niewybuch znaleziono na jednej z posesji przy ul. Paderewskiego w Przemyślu. Miejsca znalezisk zabezpieczono do czasu przyjazdu patrolu rozminowania WP.

Pierwsze zgłoszenie dotyczyło odnalezienia niewybuchu podczas prowadzenia prac polowych, na polu ornym w miejscowości Kosienice. Pracujący na polu mężczyzna znalazł ukryty w ziemi pocisk artyleryjski kaliber 150 mm pochodzący najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej. Policjanci zabezpieczyli miejsce odnalezienia niewybuchu do czasu przyjazdu patrolu rozminowania.

Po około dwóch godzinach od pierwszego zgłoszenia dyżurny przemyskiej komendy otrzymał kolejne, tym razem z terenu miasta, gdzie podczas prac ziemnych przy budowie domu znaleziony został pocisk moździerzowy o długości około 30 cm. Również to miejsce zostało zabezpieczone przez przemyskich funkcjonariuszy.

Policjanci przypominają, że teren powiatu przemyskiego ma bogatą historię militarną. Co chwilę mieszkańcy informują o elementach uzbrojenia znalezionych podczas wykonywania prac ziemnych czy spacerów po okolicznych lasach. Dlatego policjanci apelują, aby nie dotykać takich znalezisk, ani nie przenosić ich w inne miejsca. Jeśli to możliwe, miejsce, w którym został znaleziony niewypał lub niewybuch należy oznaczyć i jak najszybciej powiadomić Policję.

źr. KMP Przemyśl