Strona główna PRZEMYŚL Korczowa: Ukrainka wpadła z podrobionym polskim dowodem

Korczowa: Ukrainka wpadła z podrobionym polskim dowodem

25
0

Na przejściu granicznym w Korczowej funkcjonariusze SG ujawnili obywatelkę Ukrainy, która jako dokument potwierdzający cel wjazdu do strefy Schengen przedstawiła … podrobiony polski dowód osobisty.

Zdarzenie zanotowano w miniony piątek (14 czerwca) na przejściu granicznym w Korczowej. W trakcie kontroli autobusu kursowego do Czech jedna z podróżnych, 38-letnia kobieta przedstawiła paszport wydany na Ukrainie. Zapytana o dokumenty potwierdzające cel wjazdu,  przedstawiła polski dowód osobisty.
Funkcjonariusze od razu nabrali podejrzeń co do autentyczności dokumentu. W trakcie sprawdzeń z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu szybko potwierdzono, że dowód jest w całości podrobiony na wzór oryginalnego.
Cudzoziemka wyjaśniła, że dokument zdobyła Ukrainie. Miał jej „ułatwić” życie w trakcie pobytu w Czechach gdzie zamierzała podjąć pracę.
Obywatelka Ukrainy przyznała się do próby oszustwa i dobrowolnie poddała się karze 1 roku pozbawiania wolności w zawieszeniu na 2 lata. Straż Graniczna wydała decyzję o odmowie wjazdu i skierowała kobietę z powrotem na Ukrainę.
W 2019 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG ujawnili 4 fałszywe dowody osobiste. Łącznie ujawniono prawie 400 fałszywych dokumentów, głównie komunikacyjnych m.in. praw jazdy, ubezpieczeń oraz dowodów rejestracyjnych.

źr. BiOSG