Funkcjonariusze Straży Granicznej z Palcówki w Korczowej zatrzymali trzech obywateli Niemiec, którzy nielegalnie przekroczyli granicę państwową z Polski na Ukrainę i z powrotem. Cudzoziemcy przyznali się do popełnienia przestępstwa oraz dobrowolnie poddali karze.

Do zdarzenia doszło wczoraj (26 kwietnia) w godzinach przedpołudniowych. Funkcjonariusze SG z placówki w Korczowej patrolujący rejon granicy państwowej w gminie Wielkie Oczy, zatrzymali do kontroli drogowej dwa samochody na niemieckich numerach rejestracyjnych. W pojazdach podróżowało czterech obywateli Niemiec w wieku od 20 do 57 lat.

W toku dalszych czynności potwierdzono, że trzech z kontrolowanych mężczyzn nielegalnie przekroczyło granicę z Polski na Ukrainę i z powrotem w miejscu niedozwolonym. Cudzoziemcy zostali przesłuchani w charakterze podejrzanych, a następnie usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa nielegalnego przekroczenia granicy. Zatrzymani obywatele Niemiec przyznali się do winy i skorzystali z dyspozycji art. 335§1kpk. tj. dobrowolnie poddali się karze 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby 1 roku. Wobec cudzoziemców zastosowano również środek karny w postaci podania wyroku do wiadomości publicznej. Po zakończeniu czynności osoby udały się do Niemiec.

W bieżącym roku to drugi przypadek ujawnienia obywateli Niemiec, którzy wbrew przepisom przekroczyli polsko-ukraińską granicę na jej Podkarpackim odcinku. Poprzedni przypadek zanotowano w Placówce SG w Krościenku pod koniec marca. Wtedy, 19-letni obywatel Niemiec przekroczył tzw. zieloną granicę w niedozwolonym miejscu wraz z rowerem, którym się przemieszczał.

źr. BiOSG