Strona główna PRZEMYŚL Korczowa: Rodzina z podrobionymi stemplami z Litwy na granicy

Korczowa: Rodzina z podrobionymi stemplami z Litwy na granicy

0
Reklama

9 stycznia po północy funkcjonariusze z drogowego przejścia granicznego w Korczowej ujawnili w paszportach wracającej na Ukrainę czteroosobowej rodziny 16 podrobionych odcisków stempli litewskiej kontroli granicznej. Ukraińcy przyznali się, iż dokonali fałszerstwa, bo przeterminowali pobyt w Europie.


Małżeństwo Ukraińców wraz z dwójką małoletnich dzieci (6 i 10 lat) stawiło się samochodem do odprawy granicznej na wyjazd z Polski na Ukrainę.
W trakcie odprawy paszportowej, w czterech przedstawionych przez rodzinę paszportach, wątpliwości funkcjonariuszy wzbudziło cztery (w każdym z paszportów) odciski litewskich stempli granicznych, które  odbiegały od obowiązujących wzorów.
Na „pierwszy rzut oka” kontroler stwierdził inny krój czcionki datownika i cyfry kontrolnej, następnie przy wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń wykryto inne istotne detale m.in. brak luminescencji w UV.
Dodatkowo, funkcjonariusze z Korczowej, poprzez punkt kontaktowy w Budzisku zweryfikowali, iż rodzina nigdy nie przekraczała granicy z Litwą.
Cudzoziemcy przyznali się do podrobienia stempli uzasadniając to obawą przed poniesieniem odpowiedzialności za przeterminowany pobyt w krajach UE.
Zostali poinformowani o wszczęciu procedury karnej w zw. z posłużeniem się „fałszywkami” na granicy państwa.
Po konsultacji z Prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Jarosławiu uzgodniono karę 4- miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres jednego roku oraz podanie wyroku do publicznej widomości.
Po zakończeniu procedury opuścili Polskę i udali się do swego kraju.
źr. BiOSG

Reklama
Poprzedni artykułTrudne warunki drogowe między Domaradzem a Przemyślem
Następny artykułJasionka: Barbórka ze striptizerem za państwowe pieniądze