We wtorek na przejściu granicznym w Korczowej funkcjonariusze SG zabezpieczyli paszport, w którym widniała podrobiona wiza norweska. Jest to pierwsza fałszywa norweska wiza zabezpieczona na przejściach granicznych Bieszczadzkiego Oddziału SG.

Dokumentem posłużył się 38 – letni obywatel Ukrainy, który chciał wjechać na teren państw Schengen. Do kontroli granicznej okazał paszport w którym znajdowała się  norweska wiza krajowa wydana rzekomo w Konsulacie Norwegii w Kijowie. Strażnicy graniczni szybko się zorientowali, że wiza jest podrobiona o czym świadczyło szereg odstępstw od oryginalnego druku. Mężczyzna przyznał się, że planował podjąć prace w Oslo i dlatego tez od nieznanej mu bliżej osoby kupił na Ukrainie za kwotę 250 euro fałszywą wizę.

Cudzoziemiec usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa – posługiwania się fałszywym dokumentem oraz nielegalnego przekroczenia granicy podstępem za co został skazany na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym jej zawieszaniem na okres dwóch lat. Ponadto otrzymał administracyjną decyzje o odmowie wjazdu na teren Polski.

Jest to w ostatnich latach pierwszy przypadek posłużenia się na odcinku granicy ochranianym przez Bieszczadzki OSG, podrobioną norweską wizą krajową. Do tej pory najczęściej ujawniano fałszywe niemieckie oraz francuskie i belgijskie wizy Schengen.

źr. BiOSG