Strona główna PRZEMYŚL Koralowiec w Korczowej, pławikonik japoński w Medyce

Koralowiec w Korczowej, pławikonik japoński w Medyce

195
0

Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa ujawniła przemyt koralowca i preparatów zawierających ekstrakt z pławikonika japońskiego. Gatunki te objęte są Konwencją o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES).

Na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili przemyt wapiennego szkieletu koralowca rafotwórczego. Przewożony okaz znajdował się w bagażu podręcznym obywatelki Ukrainy, podróżującej samochodem osobowym. Tego samego dnia, na przejściu granicznym w Medyce ujawniono 200 szt. kapsułek z preparatem zawierającym wyciąg z pławikonika japońskiego, które wiózł obywatel Ukrainy, podróżujący busem. W obu przypadkach nie zgłoszono przedmiotów do kontroli i nie przedstawiono zezwoleń, na podstawie których można by je było legalnie przewieźć przez granicę.Krajowa Administracja Skarbowa zapobiega nielegalnemu przewozowi okazów zagrożonych wyginięciem, realizując postanowienia Konwencji Waszyngtońskiej. Celem Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, CITES (od ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora) jest redukcja handlu okazami gatunków, których liczba lub stan sugerują, że niekontrolowane pozyskiwanie z naturalnego środowiska byłoby szkodliwe dla ich przetrwania. Handel gatunkami chronionymi jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie on szkody ich zachowaniu w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.

Przewóz przez granicę bez pozwolenia okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz przedmiotów lub preparatów z nich wykonanych jest złamaniem przepisów ustawy  o ochronie przyrody i naraża na poważne kary (kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, wysoka kara grzywny, przepadek okazów).