REKLAMA

Kolejny sukces przewodników psów z rzeszowskiej komendy

St. sierż. Karolina Wielg – przewodniczka psa patrolowo-tropiącego Nitro z rzeszowskiej komendy, wzięła udział w szkoleniu zespołów przewodników psów służbowych. W szkoleniu uczestniczyli przewodnicy psów z formacji mundurowych z całego kraju. Mimo, że był to jej pierwszy udział w szkoleniu, znalazła się w czołówce najlepszych zespołów w tej kategorii. Należy podkreślić, że nasza koleżanka jest jedyną kobietą, policjantką – przewodnikiem psa w garnizonie podkarpackim. Drugim reprezentantem komendy był mł. asp. Bartłomiej Ciupak z psem Krakiem, wyszkolonym do wykrywania zapachów narkotyków.

Szkolenia organizowane są cyklicznie przez Polski Związek Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych. W szkoleniu, które odbyło się w Sielpi Wielkiej w woj. świętokrzyskim, w dniach  22 – 24 października, uczestniczyły zespoły przewodników z psami patrolowo-tropiącymi, patrolowymi, wyszkolonymi do wykrywania zapachów narkotyków i materiałów wybuchowych – z Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Straży Miejskiej i Policji. Szkolenie prowadzili instruktorzy z Policji, Służby Celno-Skarbowej oraz Związku Instruktorów.

W tej edycji szkolenia uczestniczyły dwa zespoły z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie w składzie: st. sierż. Karolina Wielg z psem patrolowo-tropiącym Nitro i mł. asp. Bartłomiej Ciupak z psem Krakiem, który wyszkolony jest do wykrywania zapachów narkotyków.

Dla st. sierż. Karoliny Wielg i Nitra był to debiut w szkoleniu. Wspólnie z patrolowo-tropiącym Nitro doskonalili m.in. obronę przewodnika przez psa, pościg za niebezpiecznym przestępcą, czy obezwładnianie napastnika, a nawet dwóch jednocześnie. Po podliczeniu zdobytych punktów okazało się, że Karolina i Nitro znaleźli się w czołówce zespołów patrolowo-tropiących. W ocenie instruktorów było to duże osiągnięcie.

St. sierż. Karolina Wielg na co dzień pełni służbę w wydziale wywiadowczo-interwencyjnym w komendzie miejskiej w Rzeszowie. Policjantką jest od 5 lat, a przewodnikiem psów służbowych jest od marca tego roku. Podkreślić należy, że jest jedyną kobietą, policjantką – przewodnikiem psa w garnizonie podkarpackim. Praca z psami jest jej zamiłowaniem i pasją już od dzieciństwa. Miłość do tych zwierząt zaszczepił naszej policjantce jej ojciec. Od dzieciństwa wychowywała się w obecności psów. Jej marzeniem było zostać przewodnikiem pas służbowego. Właśnie z takim zamiarem podjęła służbę w policji. Od marca może realizować swoją pasję. Pracę z pasami służbowymi rozpoczęła od szkolenia w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach wspólne z podopiecznym ponad rocznym Nitro, owczarkiem belgijskim malinois, psem patrolowo-tropiącym. Po pozytywnym ukończeniu szkolenia, od sierpnia razem rozpoczęli pracę w rzeszowskiej komendzie miejskiej. Mimo jeszcze niewielkiego stażu, już odnosi pierwsze sukcesy.

Kolejny raz w szkoleniu uczestniczyli mł. asp. Bartłomiej Ciupak i Krak. W swojej kategorii, pod okiem instruktorów, doskonalili współpracę przewodnika z psem, rozróżnianie zapachów w rożnych miejscach i o różnym natężeniu bodźców rozpraszających, takich jak przechodzące osoby, przejeżdżające samochody, ciasne pomieszczenia. W ubiegłym roku byli najlepsi. W tegorocznym szkoleniu zajęli drugie miejsce w swojej kategorii. O udziale mł. asp. Bartłomieja Ciupaka i Kraka w ubiegłorocznym szkoleniu oraz ich sukcesie w Mistrzostwach Kynologicznych Policji w Sułkowicach można przeczytać więcej tutaj.

Oprócz codziennych obowiązków wynikających ze służby, takich jak służba patrolowa, zabezpieczenie imprez sportowych, poszukiwaniu osób lub substancji zabronionych, nasi przewodnicy angażują się w działania profilaktyczne. Ich udział w spotkaniach z młodzieżą i dziećmi są dużą atrakcją i robią wrażenie na uczestnikach.

14-11-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)