Strona główna WIADOMOŚCI Kolejni terytorialsi z Podkarpacia przeszli chrzest bojowy

Kolejni terytorialsi z Podkarpacia przeszli chrzest bojowy

0
Reklama

41 żołnierzy odbywających szkolenie podstawowe i wyrównawcze w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej wykonało pierwsze strzelanie bojowe w Głogowcu. Od 9 października kandydaci ćwiczą na terenie Garnizonu Rzeszów pod okiem kadry instruktorskiej składającej się z żołnierzy 31. Batalionu Lekkiej Piechoty. Egzamin końcowy odbędzie się w przyszłym tygodniu w sobotę.  

W środę 13 października 41 żołnierzy odbywających szkolenie podstawowe i wyrównawcze wykonało pierwsze strzelanie bojowe z 5,56 mm karabinka GROT. Zajęcia odbyły się na strzelnicy w Głogowcu. Pierwsze takie strzelanie to wielkie przeżycie dla każdego rekruta, który w ubiegłą sobotę przekroczył bramy koszar Podkarpackiej Brygady. Większość z nich nie miała wcześniej okazji poczuć zapachu prochu, czy odrzutu karabinka po wykonanym strzale. 16-dniowe szkolenie jest bardzo intensywne, ale i bardzo urozmaicone. Szkolimy naszych adeptów wg zasady „minimum teorii – maksimum praktyki.

Reklama

Zajęcia w czasie tzw. „szesnastki” są ukierunkowane na naukę podstawowych zagadnień taktycznych potrzebnych do przetrwania na współczesnym polu walki, z ratownictwa medycznego, topografii ze szczególnym naciskiem na strzelanie bojowe. W przyszłym tygodniu w sobotę kandydaci do Terytorialnej Służby Wojskowej przystąpią do egzaminu końcowego, który zostanie przeprowadzony na „pętli taktycznej”. Każdy żołnierz podczas tego sprawdzianu wykona wiele zagadnień z taktyki, topografii, ratownictwa medycznego, budowy i eksploatacji karabinka GROT oraz wykona bojowe strzelanie sprawdzające.  

Zakończeniem szkolenia podstawowego będzie przysięga wojskowa, która tym razem odbędzie się
w Rzeszowie.  Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną rozdysponowani do etatowych batalionów
3. PBOT rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku, Jarosławiu, jak również pierwsi rekruci zasilą nowotworzony batalion w Przemyślu. 

***

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy, służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego,
zawodowego z potrzebami służby. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT są wsparciem wojsk operacyjnych. 

Reklama
Poprzedni artykułMaria Tabin-Matusz wyznaczona przez premiera na wójta gminy Wiązownica
Następny artykułTragiczny wypadek na DW 985 w Pustkowie. Nie żyje rowerzysta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj