Strona główna HISTORIA Kolędy i pastorałki z naszego regionu

Kolędy i pastorałki z naszego regionu [VIDEO]

0
Reklama

Święta Bożego Narodzenia to tradycyjnie czas wspólnego śpiewania kolęd. Dziś w dobie cyfryzacji i Internetu łatwo posłużyć się nagraniami kolęd i pastorałek, których można słuchać i śpiewać. Wiele kolęd i pastorałek śpiewanych jest w całej Polsce, a niektóre znane są tylko lokalnie.


Kolęda, która jako nowy gatunek przyszła do naszego kraju z Zachodu wraz z chrześcijaństwem, nie tylko zrobiła karierę, żyjąc i wciąż rozkwitając na nowo przez tyle setek lat. Przede wszystkim kolęda wtopiła się w świadomość narodu głęboko i niepodważalnie. Jak pisał Lucjan Rydel kolędy – „kantyczki to przecież jeden z najstarszych i najrzewniejszych pomników ducha narodowego, to jedno z najpiękniejszych natchnień ludowej pieśni polskiej.
Początkowo kolęda jako pieśń miała charakter świecki i ludowy. Wykonywana była pod oknami i kończyła się prośbą o datek. Ten typ kolędy podokiennej, wzbogacony z czasem między innymi o elementy ballady, przetrwał w Polsce do dziś na Rzeszowszczyźnie. Poniżej kilka naszych podkarpackich kolęd i pastorałek:


„Bóg się rodzi” autorstwa Franciszka Karpińskiego. Napisana w Dubiecku

„Przylecieli prześliczni anieli” z okolic Nienadowej

„Chrystus nam się narodził”. Kolęda prawdopodobnie pochodzi z Przeworska„Zajaśniała śliczna gwiazda na niebie” z Przeworska

„Stała się nam dzisiaj wielka nowina” z Przeworska

„Cztery lata zawszem pasał” z okolic Pruchnika„Stała nam się dziś nowina” z okolic Pruchnika, w wykonaniu zespołu Młoda Harta.

Jeśli znacie inne kolędy i pastorałki znane tylko w naszym regionie to podsyłajcie nam nagrania 😉

Reklama

Dubiecko: Geneza królowej kolęd "Bóg się rodzi"

Reklama