W sobotnie popołudnie, 13 października 2018 r. odbyło się uroczyste przekazanie średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłyżowie. Zbiegło się to w czasie z obchodami 90. rocznicy utworzenia jednostki.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym, której przewodniczył kapelan gminny OSP ksiądz kanonik Jan Kłak, a homilię wygłosił ks. dziekan Krzysztof Kida. W uroczystej mszy świętej wraz z władzami gminy Pysznica uczestniczył Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł, który wspiera aktywność lokalnych władz samorządowych i organizacji pozarządowych w pozyskiwaniu środków na działalność. Po wspólnej modlitwie w szyku marszowym, przy dźwiękach zaprzyjaźnionej orkiestry z OSP z Zarzecza, strażacy wraz z zaproszonymi gośćmi udali się na parking przed Domem Strażaka.

Uroczysty chrzest

Samochód strażacki stanowiący perełkę mieszkańców Kłyżowa nie mógł się obejść bez imienia. Ale i o tym pomyśleli strażacy z miejscowej OSP. Postarali się o zacnych chrzestnych. Matką chrzestną została Elżbieta Paluch radna Rady Gminy Pysznica, a zarazem mieszkanka Kłyżowa od lat pracująca na rzecz lokalnej społeczności, zaś ojcem chrzestnym Marcin Warchoł Wiceminister Sprawiedliwości.

„Z woli ludu strażackiego, tutejszej jednostki OSP nadaje Ci imię „MARCIN”, działaj sprawnie, gaś skutecznie i rozsławiaj imię Kłyżowa na całą okolicę”- po tych słowach – Elżbieta Paluch – dokonała symbolicznego chrztu, rozbijając butelkę szampana o koło nowego samochodu.

Wspólna praca

Dzięki zaangażowaniu strażaków ochotników, władz gminy Pysznica, przy poparciu Komendy Powiatowej PSP udało się opracować wniosek aplikacyjny, który zaowocował przekazaniem samochodu dla kłyżowskiej jednostki. Łączna wartość zakupionego samochodu to 778 590,00 zł z czego blisko 460 000,00 zł to środki z Funduszu Sprawiedliwości, 50 000 zł od Starosty Powiatu Stalowowolskiego, pozostała zaś kwota – ponad 270 000,00 zł – pochodziła ze środków własnych gminy.

źr. OSP Kłyżów