Strona główna RZESZÓW Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 wchodzi w strukturę Uniwersytetu Rzeszowskiego

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 wchodzi w strukturę Uniwersytetu Rzeszowskiego

0
Reklama

Od 1 stycznia szpital będzie miał innego właściciela. Stanie się nim Uniwersytet Rzeszowski. Dzisiejszą uroczystość można potraktować jako przejście szpitala z jednej struktury do drugiej – powiedział rektor UR prof. Sylwester Czopek.

Podczas piątkowej uroczystości nowoczesny system robotyczny został oddany do użytku w Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej w Klinice Urologii i Urologii Onkologicznej szpitala im. Fryderyka Chopina.

Reklama

Marszałek Władysław Ortyl nie krył zadowolenia w związku z uruchomieniem robota:

Ten robot i robotyka jako taka jest cenzurką innowacyjności dla Podkarpacia. Chcemy być innowacyjni nie tylko w naszych działaniach związanych z przemysłem, ale też w sprawach społecznych związanych z ochroną zdrowia – z tym dobrem, na które często czeka utrudzony pacjent. Chcę także podziękować za ten piękny montaż finansowy – tam, gdzie się spotykają środki samorządu i rządu to wszyscy jakby potwierdzają rację i potrzebę takiej inwestycji – mówił marszałek.

Koszt zakupu robota da Vinci Xi wyniósł w sumie 14 mln złotych, z czego 7 mln złotych zostało przekazane przez Samorząd Województwa Podkarpackiego, a kolejne 7 mln złotych pochodziło z dotacji celowej z budżetu państwa na 2022 rok.

Robot da Vinci został zaprojektowany w celu ułatwienia wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną. Znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach chirurgii, zwłaszcza w zabiegach ginekologicznych, urologicznych oraz kardiologicznych. Urządzenie składa się z trzech części: konsoli chirurgicznej przy której chirurg steruje pracą robota, wózka wizyjnego zapewniającego obrazowanie 3D w jakości HD z możliwością modulowania głębi obrazu pola operacyjnego (10 krotne powiększenie optyczne i 2 lub 4 krotne powiększenie cyfrowe które daje operatorowi zdolność rozróżniania warstw struktur anatomicznych i odległości pomiędzy nimi) oraz robota właściwego, mającego cztery ramiona. Roboty da Vinci są używane w szpitalach na całym świecie.

Reklama
Poprzedni artykułStrażnicy graniczni dla Frania walczącego z SMA
Następny artykułIMGW ostrzega: Roztopy i wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!