Strona główna PRZEMYŚL KAS udaremniła przemyt ikon w Medyce

KAS udaremniła przemyt ikon w Medyce

0
Reklama

Przemyt 2 obrazów o tematyce sakralnej udaremnili funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej z podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej.

Obrazy przedstawiające zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie i wizerunek św. Barbary próbował nielegalnie przewieźć przez polsko-ukraińską granicę 55-letni obywatel Holandii.

Reklama

Przemyt udaremnili funkcjonariusze Oddziału Celnego w Medyce, podczas szczegółowej kontroli samochodu na ukraińskich numerach rejestracyjnych.
Obrazy znajdowały się w bagażu obywatela Holandii. Mężczyzna, mimo obowiązujących wymogów, nie zgłosił przewożonych ikon do kontroli.

Według wstępnej opinii zabezpieczone ikony datowane są na przełom XVIII/XIX w. Przedstawiają wizerunek św. Barbary oraz scenę Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie.
Obrazy wymagają dalszych szczegółowych ekspertyz, które będą przeprowadzone podczas postępowania, prowadzonego przez Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

Przewóz przez granicę dóbr kultury

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że jeżeli przywóz dóbr kultury dokonywany jest z państw nienależących do UE, to należy przywożony obiekt zgłosić organom celnym w celu objęcia go procedurą dopuszczenia do obrotu lub inną procedurą celną.
W przywozie na dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie, w rozumieniu przepisów celnych obowiązują następujące stawki: celna- 0 % oraz podatku VAT- 8 % od zadeklarowanej wartości towaru.
Z kolei, w przypadku wywozu, pozwolenie na wywóz zabytków z Polski na stałe, wydaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast na wywóz czasowy, właściwy Wojewódzki Konserwator Zabytków. W zakresie materiałów bibliotecznych, wszystkie typy pozwoleń na wywóz wydaje Dyrektor Biblioteki Narodowej.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!