Strona główna KROSNO Karetki dla Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie 

Karetki dla Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie 

0
Reklama

Do Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie trafiły nowe ambulanse. Zakup karetek został dofinansowany dzięki dodatkowym środkom z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

 Środki finansowe, które zostały przeznaczone w ramach funduszu covidowego na działania zmierzające do wsparcia państwowego ratownictwa medycznego w naszym województwie wynosiły w  sumie 6 mln zł – powiedziała Ewa Leniart.

W wyniku przeprowadzonej analizy zasobów – funkcjonujących w systemie PRM ambulansów na terenie województwa oraz złożonych zapotrzebowań dysponentów zespołów ratownictwa medycznego, wskazano na konieczność dofinansowania zakupu w sumie 12 ambulansów, z czego 4 trafiły do Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego.

Reklama

Kryteriami, jakimi kierowano się przy dokonywaniu weryfikacji były m.in. częstotliwość wyjazdów w ramach danej stacji, wiek oraz przebieg użytkowanych ambulansów.

– Po przeanalizowaniu sytuacji związanej ze stanem  pojazdów będących w dyspozycji pogotowia krośnieńskiego podjęłam decyzję, że do tej jednostki trafi kwota 2 mln zł z przeznaczaniem na zakup 4 karetek. Mam nadzieję, że ten sprzęt będzie dobrze służył ratownikom, którzy wykonują ciężką, bardzo stresującą pracę. Wierzę głęboko, że poziom bezpieczeństwa zdrowotnego w południowej części naszego  województwa, za który ta stacja pogotowia ratunkowego odpowiada, dzięki temu będzie miał większy standard – mówiła wojewoda.

W konferencji prasowej wziął udział Poseł na Sejm RP Andrzej Szlachta, który podkreślił, że  dzisiejsza uroczystość to konsekwencja skutecznych działań rządu w obszarach ochrony zdrowia.

Głos zabrał również starosta krośnieński Jan Pelczar.

– Chciałbym serdecznie podziękować, bo rzeczywiście czekaliśmy na tę chwilę, na możliwość pozyskania nowych karetek, w związku z tym że od prawie 1,5 roku mamy rozszerzoną działalność jako pogotowie ratunkowe w Krośnie na kolejne powiaty i w tej  chwili obsługujemy ponad 400 tys. mieszkańców – zaznaczył starosta krośnieński Jan Pelczar.

– Nowoczesne ambulanse, wraz ze sprzętem medycznym, które służą ratowaniu życia i zdrowia pacjentów są niezwykle ważne w ratownictwie medycznym. Dzisiejsza uroczystość jest dowodem na to, że możliwe jest wsparcie, możliwa jest współpraca i zrozumienie, zarówno ze strony administracji rządowej i samorządowej – podkreśliła dyrektor Samorządowego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie Joanna Bukowczyk.

Zespoły ratownictwa medycznego, działające w ramach Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie, zrealizowały w 2021 r. ok. 35 tys. wyjazdów, natomiast ogólna liczba wyjazdów ZRM na obszarze województwa podkarpackiego wyniosła w 2021 r. 143 480.

Charakter obsługiwanych obszarów przez krośnieńskie Pogotowie cechuje się m.in. koniecznością pokonywania znacznych odległości, często w utrudnionych warunkach drogowo – terenowych z uwagi na teren górski i podgórski.

Ponadto konieczność wykonywania częstych dezynfekcji w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych pacjentom z COVID-19, spowodowała powstanie uszkodzeń zabudowy medycznej ambulansów oraz sprzętu medycznego, w tym elementów elektronicznych, co spowodowało konieczność ich pilnej wymiany.

Odnowienie taboru karetek pozwoli na poprawę zabezpieczenia zdrowotnego mieszkańców Podkarpacia oraz wpłynie pozytywnie na jakość udzielanych świadczeń osobom będącym
w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, a tym samym na usprawnienie realizacji zadań systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.

W województwie podkarpackim funkcjonuje 96 zespołów ratownictwa medycznego, w tym 14 zespołów specjalistycznych.

Poprzedni artykułSzlachetna Paczka i Akademia Przyszłości poszukują wolontariuszy
Następny artykułSaïd Hamulic napastnikiem PGE FKS Stali Mielec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!