Strona główna HISTORIA Kalendarium historyczne: 351. rocznica pobicia Tatarów pod Przemyślem

Kalendarium historyczne: 351. rocznica pobicia Tatarów pod Przemyślem

0
Reklama

9 października 1672 r. mieszczanie przemyscy pod wodzą gwardiana reformatów O. Krystyna Szykowskiego pobili Tatarów pod Kormanicami.

Pomnik o. Krystyna Szykowskiego znajduje się na Placu na Bramie od strony wschodniej kościoła OO. Reformatów. Życiorys zakonnika , który w roku 1672 na czele mieszkańców miasta rozbił obóz tatarski pod Komarnicami przybliżają zapiski lwowskiej księgi nowicjackiej. Szykowski urodził się w 1642r, do zakonu wstąpił 13 stycznia 1663 r. Nowicjat odbył we Lwowie. Profesję złożył 13 stycznia 1669r. W Przemyślu o. Szykowski był gwardianem w roku 1672 oraz 1678 r. Na ten okres przypada najazd Turków wspieranych przez Kozaków i Tatarów na wschodnie granice Polski. W 1684 r. pełnił funkcję gwardiana w Pińczowie, następnie na własne żądanie został przeniesiony do Solca nad Wisłą. Pamięć o o. Szykowskim przetrwała w Przemyślu. Postać zakonnika była opisywana, malowano obrazy przedstawiające gwardiana oraz wystawiono pomnik.
Pomysł wystawienia pomnika powstał w roku 1872 w dwusetną rocznicę wyprawy. Jednak prowadzone równocześnie prace przy renowacji klasztoru wyczerpały fundusze. Pieniądze zebrane ze zbiórek od mieszkańców Przemyśla, Jarosławia i okolicznych miejscowości, a także przeznaczony fundusz Rady Miejskiej nie wystarczyły na rozpoczęcie budowy pomnika. Wystawienie odłożono na późniejszy czas.
Pomnik wzniesiono dopiero 30 sierpnia 1877 r. Figurę o. Szykowskiego zaprojektował i wykonał krakowski rzeźbiarz, Zygmunt Trembecki. Odlana z cementu rzeźba przedstawia zakonnika trzymającego krzyż w jednej a sztandar w drugiej ręce. Na pomniku widnieje tablica z napisem:
GWARDYANOWI OO REFORMATÓW KS. KRYSTYNOWI SZYKOWSKIEMU MIASTO PRZEMYŚL NA PAMIĄTKĘ ZWYCIĘSTWA NA CZELE LUDU 9 PAŻDZIERNIKA 1672 R. ZA PANOWANIA KRÓLA POLSKI MICHAŁA WIŚNIOWIECKIEGO POD KORMANICAMI NAD HORDĄ TATARÓW ODNIESIONEGO I UWOLNIENIA Z JASYRU KILKU TYŚIĘCY…POMNIK TEN OBROŃCY I WYBAWCY GRODU W DWUSETNĄ ROCZNICĘ ZWYCIĘSTWA POŚWIĘCA.
Pomnik Szykowskiego został dwukrotnie uszkodzony. Pierwszy raz w 1939 r. podczas działań wojennych, drugi raz w wyniku burzy w lipcu 1988 r. Zniszczona rzeźba została zastąpiona repliką wykonaną z masy plastycznej i umieszczona na pierwotnym miejscu.
źr. www.facebook.com/kocham.przemysl/
Reklama