Strona główna WIADOMOŚCI Jeździsz hulajnogą? Zobacz jakie nastąpią zmiany w prawie

Jeździsz hulajnogą? Zobacz jakie nastąpią zmiany w prawie

0
Reklama

Fani elektrycznych hulajnóg będą musieli przyzwyczaić się do nowych praw i zasad poruszania się jednośladem. W czwartek Sejm przyjął nowelę ustawy.

Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo i ruchu drogowym, w której to zawarte są prawne aspekty korzystania i poruszania się elektrycznymi hulajnogami.

Wśród nowych wytycznych w ustawie Konfederacja optowała za obowiązkiem poruszania się hulajnogą po jezdni, gdzie dozwolona prędkość jest nie większa niż 50 km/h, w przypadku, gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Reklama

Lewica domagała się, by dolna granica wieku dla korzystających z e-hulajnogi wynosiła 12 lat.

Ostatecznie hulajnogą elektryczną będzie mógł korzystać głównie z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Osoby, które nie ukończyły 18 lat, będą musiały mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci w wieku do 10 lat będą mogły jeździć hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej. Dodatkowo jeżdżący hulajnogą będą musieli korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20 km/h. W przypadku, gdy brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, kierujący hulajnogą elektryczną będzie mógł korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, jednak i tam nie będzie mógł przekroczyć 20 km/h.

Hulajnogą elektryczną będzie można wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!