Strona główna WIADOMOŚCI Jeździsz hulajnogą? Zobacz jakie nastąpią zmiany w prawie

Jeździsz hulajnogą? Zobacz jakie nastąpią zmiany w prawie

0

Fani elektrycznych hulajnóg będą musieli przyzwyczaić się do nowych praw i zasad poruszania się jednośladem. W czwartek Sejm przyjął nowelę ustawy.

Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo i ruchu drogowym, w której to zawarte są prawne aspekty korzystania i poruszania się elektrycznymi hulajnogami.

Wśród nowych wytycznych w ustawie Konfederacja optowała za obowiązkiem poruszania się hulajnogą po jezdni, gdzie dozwolona prędkość jest nie większa niż 50 km/h, w przypadku, gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Lewica domagała się, by dolna granica wieku dla korzystających z e-hulajnogi wynosiła 12 lat.

Ostatecznie hulajnogą elektryczną będzie mógł korzystać głównie z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Osoby, które nie ukończyły 18 lat, będą musiały mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci w wieku do 10 lat będą mogły jeździć hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej. Dodatkowo jeżdżący hulajnogą będą musieli korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20 km/h. W przypadku, gdy brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, kierujący hulajnogą elektryczną będzie mógł korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, jednak i tam nie będzie mógł przekroczyć 20 km/h.

Hulajnogą elektryczną będzie można wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Poprzedni artykułMarek Bajdak „tymczasowym” prezydentem Rzeszowa, jest decyzja premiera
Następny artykuł26-latek obcinał gałęzie, spadł. Mimo reanimacji, zmarł
Izabela Pomykała Redaktor naczelna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here