Strona główna POLITYKA Jest wniosek do prokuratury przeciw Tadeuszowi Ferencowi. Kto straci?

Jest wniosek do prokuratury przeciw Tadeuszowi Ferencowi. Kto straci?

0
Tadeusz Ferenc fot. Tadeusz Poźniak Urząd Miasta Rzeszowa
Reklama

W poniedziałek ruch miejski Razem dla Rzeszowa złożył do prokuratury regionalnej w Rzeszowie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca i jego podwładnych.

Razem dla Rzeszowa to apolityczny ruch miejski na rzecz zrównoważonego rozwoju miasta Rzeszowa. Przedstawiciele tego zrzeszenia stowarzyszeń zwołali dziś konferencję prasową na której poinformowali o swoich działaniach.

Zakres przedmiotowy zawiadomienia dotyczy: Wnoszący zawiadomienie uzasadniają, że prezydent i podlegli mu urzędnicy mogli przekroczyć uprawnienia związane z:

Reklama

-przekroczenia uprawnień prezydenta Ferenca, a także jego podwładnych a w szczególności Andrzeja Skotnickiego dyrektora Wydziału Architektury w postaci wydawania decyzji o warunkach zabudowy i pozwoleń budowlanych z naruszeniem prawa, a przez to działanie na szkodę pożytku publicznego i prywatnego tj. o przestępstwo z artykułu 231.

-przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązku przez funkcjonariuszy publicznych, pracowników administracyjnych Urzędu Miasta Rzeszowa, a przez to działanie na szkodę interesu publicznego i prywatnego tj. o przestępstwo z artykułu 231 paragraf 1 Kodeksu karnego.

-niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w zakresie prawidłowego gospodarowania mieniem gminy Miasto Rzeszów poprzez nierealizowanie celów przyjęcia terenów od skarbu państwa, niezabezpieczenie tych terenów planami gospodarowania przestrzennego, nie skorzystanie przez gminę miasto Rzeszów z prawa do pierwokupu terenów odzyskanych przez właścicieli prywatnych po uprzednim wywłaszczeniu w wyniku czego tereny te wskutek zaniechań wskazanych funkcjonariuszy zwrócone zostały spadkobiercom, a następnie odsprzedane deweloperom, co byłoby działaniem systemowym i zaplanowanym w wyniku czego gmina miasto Rzeszów poniosła szacunkową stratę w wysokości około 1 miliarda złotych tj. o przestępstwo z artykułu 231 paragraf 1 Kodeksu karnego oraz 296 paragraf 1 Kodeksu karnego.

-niedopełnienie obowiązku uchwalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla obszarów, dla których sporządzenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego jest obowiązkowe na podstawie przepisów szczegółowych tj. o przestępstwo z artykułu 231 paragraf 1 Kodeksu karnego.

-niewykonywanie uchwał Rady Miasta w kwestii opracowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a przez to działanie na szkodę interesu publicznego i prywatnego tj. o przestępstwo z artykułu 231 paragraf 1 Kodeksu karnego.

Przedstawiciel Razem dla Rzeszowa- Artur Polakiewicz poinformował, że do zawiadomienia zostały dołączone liczne materiały dowodowe analizy oraz zebrane w ciągu ostatnich miesięcy dokumenty.

Podczas konferencji wypowiadali się również mieszkańcy. Marcin Płodzień z ul. Grabskiego opowiedział historię z przed 3 lat, gdy na tereny przy Zalewie wjechał ciężki sprzęt. Mieszkańcy tej ulicy o planach dewelopera na tym terenie dowiedzieli się dopiero po wysłaniu wniosku o dostęp do informacji publicznej. Jak się okazało chciał wybudować trzy budynki w budowie bliźniaczej i 7-piętrowy blok. Mowa tu o inwestycji oddalonej tylko 9 m od zalewu. Jak powiedział przedstawiciel tej ulicy:

Osoby prywatne i wspólnoty mieszkaniowe poprzez różne sztuczki prawne dewelopera i działania urzędników nie zostały uznane za strony postępowania. Dla przykładu w gminie Krasne, gdzie posiadam działkę, gdy sąsiad chciał wybudować mały domek, to byłem strona postępowania na każdym etapie, aż do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę.

Na koniec Płodzień dodał, że teraz tylko prokuratura może sprawdzić, czy decyzja o warunkach zabudowy została wydana prawidłowo.

Kto straci na zamieszaniu z Ferencem?

10 lutego 2021 ogłosił złożenie rezygnacji ze stanowiska prezydenta Rzeszowa, a w wyborach na swojego następcę udzielił poparcia Marcinowi Warchołowi.

Czy ta sprawa zaszkodzi faworytom na Urząd Prezydenta? Niedawno o sprawie pisał Newsweek (co ciekawe prezydent Ferenc w przeszłości zwyciężał w konkursach tej gazety na najlepszego prezydenta). W artykule tym Konrad Fijołek zapewniał, że nie wiedział o możliwych nieprawidłowościach. Zupełnie inne zdanie na ten temat ma Elżbieta Niedzielska ze stowarzyszenia Spacerówka:

#ZawszeDlaMieszkańców

Opublikowany przez Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc – Mieszkańcy Piątek, 19 lipca 2019

Konrad Fijołek zarzeka się, że nic o tych nieprawidłowościach nie wiedział, co jest bzdurą. Przez 4 lata cyklicznie informowaliśmy Radę Miasta o nieprawidłowościach. Wysyłaliśmy pisma, apele. Skarga na prezydenta nie została nawet rozpatrzona. Wszystko było zamiatane pod dywan, wszyscy o tym wiedzieli, nikt z tym nic nie zrobił.

Przez lata prezydent Ferenc miał opinię bardzo dobrego gospodarza. W momencie gdy przestał pełnić funkcję parasol ochronny przychylnych mu mediów zniknął. Sprawa jest rozwojowa ze względu na zaciętą walkę o fotel prezydenta Rzeszowa. Z pewnością zaciekawi mieszkańców Rzeszowa, szczególnie tych niezdecydowanych na kogo zagłosować. W kolejnych dniach przybliżymy opinie kolejnych mieszkańców i stowarzyszeń na temat możliwych nieprawidłowości w ratuszu.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!