Strona główna WIADOMOŚCI Jest akt oskarżeniu dla 16 osób, które miały szpiegować dla Rosjan

Jest akt oskarżeniu dla 16 osób, które miały szpiegować dla Rosjan

0
Reklama

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie skierował do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia przeciwko 16 osobom wchodzącym w skład siatki szpiegowskiej działającej na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Śledztwo było prowadzone z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zakres prokuratorskich zarzutów

Reklama

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 § 1 kk oraz działanie na rzecz obcego wywiadu przeciwko interesom Rzeczpospolitej Polskiej kwalifikowane z art. 130 § 1 kk.

Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa działała od stycznia 2023 roku do marca 2023 roku m.in. w Białej Podlaskiej, Chełmie, Medyce, Przemyślu, Rzeszowie, w Warszawie oraz innych miejscowościach na terenie kraju, Oskarżeni przeprowadzali czynności polegające m.in. na rozpoznawaniu infrastruktury krytycznej w tym obiektów militarnych i portów morskich. Na bieżąco informowali zleceniodawców o wynikach prowadzonego rozpoznania, za które otrzymywali wynagrodzenie.

Wobec 15 podejrzanych na wniosek prokuratora stosowane jest tymczasowe aresztowanie

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, realną obawę ucieczki oskarżonych, grożącą im surową karę na wniosek prokuratora Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie  wobec 15 osób stosowny jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Siatka szpiegowska

Aktem oskarżenia objęto 16 osób wchodzących w skład siatki szpiegowskiej współpracującej z rosyjskimi służbami specjalnymi. Oskarżeni zidentyfikowani jako cudzoziemcy zza wschodniej granicy, prowadzili działania wywiadowcze, ale również propagandowe przeciwko Polsce oraz przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu.

Reklama
Poprzedni artykułLwów znów Polski! – Ukraińska próba zajęcia miasta…
Następny artykułPijany przyjechał na posterunek podpisać policyjny dozór

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!