Strona główna RZESZÓW Jednorazowe strzykawki wykorzystano wielokrotnie podczas szczepień?

Jednorazowe strzykawki wykorzystano wielokrotnie podczas szczepień?

703
0
Kolejka do szczepień, fot. D. Joński TT

Afery ze szczepionkami w Rzeszowie ciąg dalszy. Wirtualna Polska podała, że dotarła do korespondencji szefa „Medyka” w Rzeszowie Stanisława Mazura z pracownikami. Według korespondencji, prezes Centrum Medycznego miał polecić pracownikom, by w wykonywaniu szczepień na Covid-19, wykorzystywać po kilka razy jednorazowe strzykawki.

O szczepieniach w Rzeszowie pisaliśmy tuż po świętach. W Wielki Piątek i Sobotę w stolicy Podkarpacia pod punktami szczepień ustawiały się długie kolejki. Chętnych na szczepionkę było bardzo dużo. NFZ ma sprawdzić, czy doszło do zaszczepienia osób między 30, a 40 rokiem życia, mimo iż ta grupa wiekowa nie jest jeszcze objęta programem szczepień.

WP podała też, że Stanisław Mazur prezes Centrum Medycznego „Medyk” w Rzeszowie, organizator szczepień na Podkarpaciu wydał polecenie pracownikom, żeby użyli wielokrotnie jednorazowych strzykawek.

Szef CM wyjaśnił w rozmowie z portalem WP, że istniało ryzyko, że zabraknie strzykawek w jednym z punktów, i dlatego w obawie przed brakami, wydał takie zalecenie. Dodał, że igły pracownicy mieli wymieniać każdorazowo.

WP podaje dalej: „Mazur dodatkowo napisał, aby nie aspirować przy szczepieniu igłami nr 5 czy 6, bo taką igłą nie jest się w stanie naciągnąć krwi. Szef centrum medycznego stwierdził, że szczepionka przeciw COVID-19 nawet podana do krwiobiegu nie powinna wywoływać niczego gwałtownego.

Aspirowanie to zabieg stosowany przy iniekcjach domięśniowych, dzięki któremu lekarz sprawdza, czy koniec igły nie tkwi w naczyniu krwionośnym. Jeżeli zastrzyk jest wykonywany w sposób właściwy, krew nie powinna pojawić się ani w igle, ani w strzykawce.

Według ulotki produktu Comirnaty firmy Pfizer szczepionkę podaje się do mięśnia górnej części ramienia, a nie do krwioobiegu. Tak samo szczepionkę Vaccine firmy AstraZeneca” czytamy w artykule.

Nie wiadomo, czy zalecenia Mazura zostały spełnione i czy nie doszło do nadużyć, które są naruszeniem podstawowych zasad bezpieczeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here