Strona główna PRZEMYŚL Jawornik Ruski, Przemyśl: Zidentyfikowano szczątki ofiar OUN-UPA

Jawornik Ruski, Przemyśl: Zidentyfikowano szczątki ofiar OUN-UPA

0
Reklama

Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że zidentyfikowano odnalezione szczątki osób, które odnalezione zostały w lesie w Jaworniku Ruskim.


Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej poinformował, że odnalezione w 2015 roku szczątki należą do 14 żołnierzy 28. Pułku Piechoty WP. Zostali oni zamordowani przez banderowców w roku 1946.
Według ustaleń ekspertów, szczątki należą do 14 żołnierzy, których końcem lipca 1946 r. uznano za zaginionych. Według badań na odnalezionych szczątkach można stwierdzić, że żołnierze przed śmiercią byli torturowani. W dole, gdzie zakopano ciała, odnaleziono także dwa szkaplerze z wizerunkiem Maryi oraz naboje i łuski.
Jawornik Ruski w czasie wojny okupowany był przez sowietów. Na terenie tym wojowały bandy UPA. W niedalekich miejscowościach tj. Pawłokoma, Borownica, Bircza czy Tarnawka, dochodziło do szeregu mordów na Polakach ze strony band ukraińskich szowinistów.
Według prokurator IPN, należy domniemywać, że w egzekucji polskich żołnierzy brała udział Żandarmeria Polowa sotni „Hromenki”, która liczyła ok. siedmiu osób.

Reklama