Strona główna RZESZÓW Jasionka: Powstanie najnowocześniejszy serwis maszyn lotniczych

Jasionka: Powstanie najnowocześniejszy serwis maszyn lotniczych

0
Reklama

To dla nas duża radość i bardzo dobra wiadomość dla Podkarpacia – mówił o inwestycji EME Aero podczas konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim marszałek Władysław Ortyl. Już wkrótce w podrzeszowskiej Jasionce rozpocznie się budowa EME Aero, wspólnego przedsięwzięcia firm Lufthansa Technik i MTU Aero Engines.


Będzie to jeden z największych i najnowocześniejszych zakładów świadczących usługi MRO (Maintenance, Repair and Overhaul) czyli serwisowania, napraw i przeglądów silników lotniczych. Wartość inwestycji do momentu uruchomienia zakładu w 2020 r. szacowana jest na 150 mln euro. W ciągu kilku najbliższych lat firma ma zatrudnić co najmniej 800 osób.

Najnowocześniejszy zakład w Polsce

22 maja w Urzędzie Marszałkowskim spotkali się członkowie zarządu EME Aero z marszałkiem województwa, ministrami i przedstawicielami instytucji, które przyczyniły się do tego, że przedsiębiorstwo to znalazło siedzibę właśnie na Podkarpaciu.

Reklama

Jako firma z sektora lotniczego bardzo się cieszymy, że będziemy właśnie  tu budować zakład, który będzie jednym z największych i najnowocześniejszych na świecie, który będzie zajmował się serwisowaniem silników turbowentylatorowych przekładniowych czyli GTF i podkreślamy, że jesteśmy firmą MRO, która zajmuje się serwisowaniem silników lotniczych, naprawami i przeglądami. Poświęciliśmy bardzo dużo czasu, żeby wybrać odpowiednie miejsce na lokalizację, otrzymaliśmy ogromne wsparcie ze strony ministerstw, marszałka i ich zespołów. Teraz czekamy na pozwolenia budowlane, żeby zacząć budowę – mówił Derrick Siebert, Członek Zarządu EME Aero, Dyrektor Zarządzający ds. Biznesu, CEO. Planujemy minimum 800 miejsc pracy, a nasza inwestycja do 2020 wyniesie 150 mln euro. Ale to tylko początek. Bo 2020 to monet wprowadzania nowych silników. Chcę wyrazić moje podziękowania dla marszałka Ortyla, dla pana Pisuli, pana Kościńskiego i ich zespołów. Bez nich nie byłoby nas tutaj – dodał Derrick Siebert.

To dla nas ogromny powód do radości, że tak ważny inwestor jak EME Aero inwestuje właśnie u nas, choć wiemy, że w grę wchodziły różne lokalizacje. To bardzo ważne, że powstaje 800 miejsc pracy w samej firmie, a kooperacja z firmą może wygenerować drugie tyle pracowników w małych i średnich firmach. Chcemy pokazać inwestycje firmy także jako dobrą praktykę Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwa przedsiębiorczości i technologii, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Zagranicznego, współpracy instytucji regionalnych, które miały znaczący udział w przybliżaniu inwestorowi atutów tego miejsca i podejmowaniu decyzji o lokalizacji.  Warto o tym mówić – podkreślał marszałek Władysław Ortyl.  

Dziękują za inwestycje

Gratulacje dla inwestora oraz wszystkich, którzy przyczynili się do jego decyzji o zainwestowaniu milionów euro na Podkarpaciu złożyli także między innymi poseł Wojciech Buczak i wojewoda Ewa Leniart.

To spotkanie jest kolejnym dowodem potwierdzającym słuszność zmian i działań prowadzonych w ramach polityki gospodarczej rządu. Polityki, której podstawą jest rozwój oparty na nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie i perspektywicznych inwestycjach. Niemcy są najważniejszym krajem eksportującym kapitał do Polski pod względem liczby i wartości bezpośrednich inwestycji w Polsce. Ważne jest dla nas postrzeganie Polski przez niemieckich inwestorów jako najbardziej atrakcyjnego miejsca do inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej. Tym bardziej cieszy inwestycja niemieckich form, które od lat są liderami w swoich branżach – podkreślał na konferencji Tadeusz Kościński, podsekretarz stanu w Ministerstwie przedsiębiorczości i technologii.

Lotnictwo i kosmonautyka to jedna z inteligentnych specjalizacji Podkarpacia. Tradycje lotnicze oraz kształcenia na potrzeby lotnictwa – na różnym szczeblu edukacji – powodują, że w regionie nie brak specjalistów między innymi w zakresie budowy maszyn i lotnictwa.
Oferta EME Aero będzie obejmować wsparcie techniczne, przeglądy oraz serwisowanie dla silników lotniczych GTF najnowszej generacji z rodziny PW1000G, które napędzają między innymi samoloty Airbus A320neo i inne samoloty pasażerskie.

źr. Podkarpackie.pl

Reklama
Poprzedni artykułIMGW ostrzega: Dziś czekają nas burze z gradem!
Następny artykułRzeszów: 10 czerwca przejdzie Marsz dla Życia i Rodziny