Strona główna PRZEMYŚL Jarmark dożynkowy w Dubiecku. Powrót do tradycji

Jarmark dożynkowy w Dubiecku. Powrót do tradycji [FOTO]

0
Reklama

12 września w Dubiecku odbył się jarmark połączony z obrzędem dożynkowym. Wydarzenie zorganizowały władze samorządowe miasta i gminy Dubiecko.

Wydarzenie rozpoczęła msza św. w dubieckim kościele, podczas której podziękowano za tegoroczne zbiory. Kolejno z kościoła na rynek przeszedł korowód dożynkowy z wieńcami przygotowanymi przez społeczność lokalną, w tym koła gospodyń wiejskich z poszczególnych sołectw.

Reklama

Wedle tradycji i historii w Dubiecku co roku 14 września odbywał się jarmark, o który u króla zabiegał Stanisław Stadnicki, zwany Diabłem Łańcuckim. W 1767 roku Stanisław August Poniatowski nadał Dubiecku przywilej organizowania dwóch jarmarków w roku. Jeden na dzień 24 listopada, drugi na dzień 30 czerwca. Ten ostatni przetrwał do II wojny światowej.

Z tej racji odbyła się inscenizacja z wjazdem króla Władysława Jagiełły i odczytanie aktu lokacyjnego miasta oraz praw do jarmarku.

Kolejno odbyły się występy artystyczne. Na rynku ustawiono szereg straganów z rękodziełem, warsztatami garncarskimi, książkami, koszami z łozy, papierowymi kwiatami. Popularnością cieszył się pokaz przędzenia.

Reklama
Poprzedni artykułKolejna tragedia. Nie żyje 29-latek przygnieciony przez ciągnik
Następny artykułAeroPiknik Lotniczy w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej [FOTO]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj