Strona główna #ZwiedzamyPodkarpacie Jakie warunki panują na szlakach górskich w Bieszczadach?

Jakie warunki panują na szlakach górskich w Bieszczadach?

0
Reklama

Bieszczadzki Park Narodowy podał do wiadomości stan szlaków górskich na terenie Parku.

W komunikacie z 11.02 czytamy:

Reklama

Warunki na szlakach są niekorzystne, jednak pogoda poprawia się stopniowo. Długie wyprawy w dalszym ciągu są bardzo wyczerpujące ze względu na ciężki i mokry śnieg, który w znacznym stopniu utrudnia poruszanie się. W takich warunkach przydają się rakiety śnieżne, a w partiach szczytowych raczki, ponieważ wyżej powierzchnia śniegu jest zamarznięta. Grubość pokrywy śnieżnej jest zróżnicowana, wzrasta wraz z wysokością i waha się od 30 cm w niższych położeniach do ok. 100-200 cm w partiach połonin. Rzadziej uczęszczane szlaki są nieprzetarte (Jawornik – Rabia Skała, pasmo graniczne, Pszczeliny – Bukowe Berdo, ścieżka na Bukowcu).

W dalszym ciągu występują utrudnienia z dojazdem do parkingu w Bukowcu, dojechać można ok. 50 metrów przed potokiem Halicz, dalej droga jest nieprzejezdna dla samochodów osobowych. W ciągu weekendu zapowiadany jest wzrost ciśnienia atmosferycznego i sporo słońca, a zatem śnieg będzie się topił i zapewne powroty będą w mokrych butach. Powierzchnie parkingów czynnych w okresie zimowym są odśnieżone, jednak zawsze może dosypać śniegu i trzeba być na to przygotowanym. Nie dajmy się oszukać słonecznej pogodzie, ciągle są to góry, aura może się zmienić w każdej chwili.

Przed wyjściem w góry nie zapomnijcie o zabraniu naładowanego telefonu z powerbankiem, energetycznego posiłku oraz termosu z gorącą herbatą.

Wyruszając w góry należy sprawdzić aktualną prognozę na stronie Bieszczadzkiej Grupy GOPR oraz zapoznać się ze wskazówkami i mapą dotyczącymi zwiedzania BdPN w okresie zimowym.

Reklama
Poprzedni artykułLasy Państwowe skupują tereny pod zalesianie. Będą nowe lasy
Następny artykułPrzez Rzeszów po raz dziesiąty przejdzie Marsz Żołnierzy Wyklętych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj