Strona główna BIZNES Jaka drukarka najlepsza do Twojego biura?

Jaka drukarka najlepsza do Twojego biura?

0
Reklama

Prowadzenie jakiejkolwiek działalności gospodarczej wymaga sporządzania wielu dokumentów. W przestrzeni biurowej nie może więc zabraknąć drukarki, gdyż jest to jedno z podstawowych urządzeń, używanych codziennie we współczesnym biznesie. Jaki sprzęt będzie jednak najlepszy? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Jaką drukarkę wybrać do swojego biura? W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć nieco temat i ułatwić decyzję. Należy jednak pamiętać, że najlepsza drukarka to taka, która spełni swoje zadania w zakresie, jaki oczekujemy.

Drukarka atramentowa czy laserowa lepsza do biura?

Drukarki atramentowe cechuje niższa cena zakupu sprzętu niż w przypadku drukarki laserowej, jednak koszty związane z eksploatacją będą tutaj zdecydowanie większe, jak przy laserze. Do użytku domowego lepsza jest drukarka atramentowa, jednak w biurze znacznie bardziej sprawdzi się drukarka laserowa. Oczywiście musimy dokonać tu także wyboru, czy potrzebujemy druku monochromatycznego, czy też korzystać będziemy z kolorów. Drukarka laserowa czarna oferuje najlepszą jakość wydruku przy jednoczesnym szybkim działaniu. Podsumowując, do zalet drukarki laserowej zaliczamy: szybkość wydruku, bardzo dobrą jakość wydruku, dużą wydajność, niskie koszty eksploatacji.

Reklama

Zamienniki tonerów do drukarek – https://dmd-biuro.pl/

Urządzenie wielofunkcyjne w Twojej firmie

Sprawy biurowe każdej firmy nie kończą się wyłącznie na wydruku, pieczątce i podpisie. Niejednokrotnie konieczne jest wykonanie kopii czy przesłanie skanu dokumentów. Warto zastanowić się więc, czy nie lepiej wybrać urządzenie wielofunkcyjne, które jednocześnie będzie pełniło rolę drukarki, ksera i skanera. Taki wielofunkcyjny sprzęt to doskonały wybór dla zastosowań biurowych. W jednej obudowie mamy zawarte trzy urządzenia, więc oszczędzamy zarówno miejsce, jak i pieniądze, ponieważ zakup drukarki wielofunkcyjnej będzie tańszy, niż gdybyśmy chcieli ten sprzęt kupować osobno.

Jakim parametrom warto się przyjrzeć?

Przede wszystkim jest to szybkość wydruku. Przy dużej ilości drukowanych dokumentów warto sprawdzić, ile stron dane urządzenie jest w stanie zadrukować w ciągu jednej minuty. Optymalna prędkość, występująca w dobrych drukarkach, to prędkość 30-40 stron na minutę. Najszybszego wydruku oczekiwać można od urządzenia laserowego. Oczywiście należy pamiętać także, że prędkość uzależniona jest od rozdzielczości oraz tego, czy jest to wydruk czarno-biały, czy w kolorze.Rozdzielczość jest to kolejny parametr, na który wato zwrócić uwagę. Im większa rozdzielczość, tym jakość wydruku będzie lepsza. Przy czym rozdzielczość zdecydowanie istotniejsza będzie w przypadku wydruków grafik i zdjęć. Obecnie bardzo dobrą jakość zarówno tekstu, jak i grafik, oferują drukarki o rozdzielczości 4800×1200 dpi.
Ważne jest również to, jaki format papieru obsługuje dana drukarka. Jeśli urządzenie służyć ma wyłącznie do wydruku typowych dokumentów biurowych, takich jak faktury czy pisma, to wystarczy standardowa drukarka, drukująca w formacie A4. Jeśli jednak chcemy drukować inne materiały, takie jak plakaty czy foldery to sprawdźmy, czy dane urządzenie obsługuje format A3.
Dodatkowe funkcje urządzenia są kolejną kwestią, której powinniśmy się przyjrzeć. Może być ich wiele, wśród najpopularniejszych występują: automatyczny podajnik dokumentów, druk dwustronny, faks, wyświetlacz LCD, duży podajnik na papier, tryb cichego drukowania, tryb oszczędności, bezprzewodowe połączenie z komputerem oraz innymi urządzeniami- wszystkie te opcje zdecydowanie ułatwią codzienne użytkowanie sprzętu zwłaszcza wtedy, gdy z danej drukarki korzystać będzie więcej, niż jedna osoba.

Koszty eksploatacji urządzenia

Dobra drukarka biurowa oprócz zadowalającej jakości wydruku, najlepiej gdy nie generuje zbyt dużych kosztów eksploatacyjnych. Warto więc sprawdzić wcześniej koszt zakupu tuszu czy tonera oraz ilość stron, jaką można zadrukować z jego użyciem. Na rynku praktycznie do każdego modelu drukarki występuje zamiennik, który jest znacznie tańszy. W przypadku tonerów możliwe jest także ich uzupełnienie (tzw. regeneracja).
Ponadto wybór drukarki do biura zależny będzie od budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na jej zakup. Bogaty rynek pozwala jednak na znalezienie takiego urządzenia, które odpowie na nasze potrzeby i sprawdzi się w każdym biurze. Wystarczy tylko dobre rozeznanie i posiadanie podstawowych informacji, jak chociażby te z niniejszego artykułu.

Reklama
Poprzedni artykułKoronawirus raport. Ponad 500 zachorowań jednego dnia
Następny artykułŚmiertelne potrącenie rowerzysty w Dębicy