Strona główna BIZNES Jak uzyskać certyfikat ISO 9001? Etapy certyfikacji ISO 9001

Jak uzyskać certyfikat ISO 9001? Etapy certyfikacji ISO 9001

0
Reklama

Uznanie w oczach klienta oraz przewaga nad konkurencją to dwa aspekty, na których zależy każdej ceniącej się firmie, niezależnie od branży, z której pochodzi. By były one możliwe do osiągnięcia, trzeba przykładać uwagę do każdego szczegółu i utrzymywać doskonałą jakość produktów u usług.  Jednym z najważniejszych i najpopularniejszych ich wyznaczników jest certyfikat ISO 9001. Jego posiadanie to ogrom korzyści – począwszy od tych wewnętrznych, organizacyjnych, po zewnętrze, marketingowe i inne. Jeśli chcesz, by Twoja firma należała do grona szczęśliwców posiadających certyfikat, poniżej podpowiadamy, w jaki sposób go uzyskać.

Czym jest norma ISO 9001?

Przypomnijmy na wstępie, czym dokładnie jest wspomniane w tytule ISO 9001. Jest to międzynarodowy standard systemu zarządzania jakością, opracowany przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną ISO (w rozwinięciu International Organization for Standarization). To norma składająca się z szeregu zasad, których celem jest utrzymanie wysokiej jakości świadczonych usług oraz oferowanych produktów i to na wielu płaszczyznach – począwszy od procesów zachodzących w firmie i organizacji, poprzez działania skierowane na klienta, po ciągły rozwój i doskonalenie swoich przedsięwzięć.

Reklama

Najnowsza wersja systemu zarządzania jakością to dokładnie  PN-EN ISO 9001:2012-10. Obowiązuje ona od 2016 r., zastępując wersję poprzednią, pochodzącą z 2009 r. Przy jej tworzeniu uwzględniono Strukturę Wysokiego Poziomu ISO, a więc 10 głównych zasad, na których opierają się wszystkie normy wchodzące w skład ISO. Obejmują one m.in. takie obszary, jak bezpieczeństwo i higiena pracy, bezpieczeństwo informacji, ochrona środowiska i inne.

Zasady ISO 9001 mają zastosowanie do szerokiego grona podmiotów – wszystkich rodzajów firm każdej branży – w produkcji, handlu i usługach, mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, organizacji użyteczności publicznej oraz innych podmiotów.

Certyfikat ISO 9001 – jak go zdobyć krok po kroku?

„Uzyskanie certyfikatu ISO 9001 to pewien proces, a tak naprawdę jego zakończenie. Bowiem aby otrzymać certyfikat należy najpierw odpowiednio wszystko przemyśleć, przygotować oraz wdrożyć. Oczywiście dużo zależy od danego podmiotu – jego wielkości, zakresu działań, doświadczenia, specyfiki zachodzących w nim procesów oraz innych czynników, jednak bez względu na okoliczności, do wdrożenia systemu zarządzania niezbędna jest odpowiednia wiedza. Jeśli chcemy, by całość przebiegła w sposób sprawny i efektywny, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy zewnętrznej”. – mówi nam Pan Piotr z Firmy RnD-Areo

Jak w takim przypadku wygląda cały proces od momentu podjęcia decyzji o wdrożeniu normy ISO 9001 w swojej firmie po osiągniecie certyfikatu?

Wdrożenie normy ISO 9001 w firmie

Uzyskanie certyfikatu jest zwieńczeniem działań, podjętych w ramach lepszego funkcjonowania i prosperowania podmiotu. Najpierw należy wdrożyć w firmie system zarządzania jakością. Etap ten również składa się z kilku kroków.

 1. Zapoznanie ze specyfiką firmy, dokładna analiza potrzeb i możliwości oraz opracowanie wstępnego systemu zarządzania. Należy zastanowić się w jakim miejscu obecnie znajduje się firma oraz co należy zrobić, aby dostosować podmiot do zasad ISO 90001 oraz by możliwe było późniejsze uzyskanie certyfikatu.
 2. Szkolenie kadry, mające na celu dokładną prezentację wymagań normy zarządzania jakością.
 3. Ustalenie szczegółowego planu wdrażania poszczególnych elementów oraz przydział osób odpowiedzialnych.
 4. Zastosowanie ustaleń, a więc przystosowanie firmy do poziomu normy ISO 9001 – min. Wdrożenie nowych procesów, kontroli jakości, zasad organizacyjnych.
 5. Przeprowadzenie audytu wewnętrznego.
 6. Zastosowanie działań korygujących.

Certyfikacja ISO 9001

Pozytywne wdrożenie systemu zarządzania jakością umożliwia przeprowadzenie procesu certyfikacji. By uzyskany certyfikat był ważny, może dokonać tego wyłącznie upoważniona jednostka certyfikująca. Proces certyfikacji składa się z następujących kroków:

 1. Audyt jednostki certyfikującej.
 2. Przedstawienie spostrzeżeń oraz analiza wykrytych niezgodności.
 3. Przygotowanie i przeprowadzenie działań korygujących.
 4. Ponowna weryfikacja przez jednostkę certyfikującą.
 5. Wydanie certyfikatu.

Certyfikat ISO 9001 zapewnia o wysokich standardach działania i jest doskonałym fundamentem budowania zaufania i zwiększania zadowolenia klientów, jak również okazją do ciągłego doskonalenia procesów zachodzących w firmie. Ponadto pozwala zachować konkurencyjność oraz otwiera na nowe możliwości biznesowe, dzięki czemu firma stale się rozwija.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!