Strona główna CIEKAWOSTKI Jak przygotować się na przyszłoroczny sezon ogrodniczy

Jak przygotować się na przyszłoroczny sezon ogrodniczy

61
0
piękny ogród

Wiosenny ogród pokryty kwieciem i otulony słodkim zapachem roślinności wygląda osobliwie. W takim miejscu można się słodko zrelaksować z dobrą książką w ręku, czy oddać rozmowie z bliską osobą. Aby jednak tak się stało, konieczna jest całoroczna troska o przydomowy ogród lub działkę. Po czasie kwitnienia i zbierania plonów przychodzi czas na przedzimowe porządki, czyli zabezpieczanie i przycinanie roślin oraz szykowanie kompostu.

Początkowe prace w ogrodzie i to ile włożysz pracy w przygotowanie ogrodu na zimę, zależy od jego metrażu i Twoich dobrych chęci. Im więcej serca włożysz w porządkowanie rabatek i ścieżek, tym więcej radości i plonów uzyskasz. Zanim więc zabierzesz się za porządki, zrób listę priorytetowych czynności i przygotuj odpowiednie narzędzia.
Na pewno trzeba odkopać korzenie niektórych roślin, np. róż czy krzewów. Jeśli uczynisz to dobrze, wtedy, nawet gdy górna część rośliny przemarznie, korzenie zachowają się w idealnym stanie. Natomiast posadzone w obecnym sezonie rośliny powinny być okryte w całości przed chłodem za pomocą liści, iglaków czy kory. Z kolei roślinny zimozielone trzeba podlewać przed zimą, aby nie przysychały wczesną wiosną.
Kolejna sprawa to oczyszczenie ogrodu z zalegających na ziemi liści, traw czy gałązek. Najlepiej użyj do tego celu specjalnego odkurzacza ogrodowego, za pomocą którego szybko i prosto umieścisz liście w jednym miejscu. Resztę zanieczyszczeń uprzątniesz przy pomocą grabi. Oczywiście zostaw delikatną pierzynkę ze zdrowych liści na rabatkach, aby miały one zapewniony odpowiednią ochronę przed zimnem.
Liście (zdrowe) warto umieść w kompostowniku. To samo zrób z kawałkami gałązek czy przekwitłymi kwiatostanami. Przygotowany samodzielnie kompost jest wolny od różnych ulepszaczy, które mogą źle wpływać n a jakość upraw.

tunel foliowy

Tunel z folią ogrodową UV4, fot. ogrodosfera.pl

Czas na sadzonki!

Po zrobieniu porządków w ogrodzie możesz przejść do nasadzania nowych kwiatów (np. tulipany, hiacynty) czy krzewów owocowych i drzewek. Pamiętaj też o tym, wyrwać i przenieść do domu kwiaty jednoroczne – do końca października. Rośliny ciepłolubne, np. pomidory czy papryki przetrwają w tunelu ogrodowym. Możesz zdecydować się na zakup tunelu także wtedy, gdy chcesz zwiększyć plony i uprawiać wybrane warzywa czy owoce przez cały rok. W ten sposób wydłużysz okres wegetacji i będziesz cieszyć się niepowtarzalnym smakiem ulubionych warzyw czy owoców przez długi czas, nie tylko w letnie miesiące.
Uprawa pod folią ogrodową wymaga podstawowej wiedzy na temat ich używania, dlatego poczytaj o terminach sadzenia poszczególnych roślin. Przed zakupem, musisz również wybrać odpowiednią grubość, gramaturę i gabaryty folii. Niektóre roślinny lepiej ba się czuły pod folią cieńszą, a inne pod trójwarstwową. Duże znaczenie ma też przepuszczalność światła. Wybierając folie o niskiej stabilizacji przeciwko szkodliwemu promieniowaniu UV, musisz liczyć się z ponownym zakupem za rok. Oprócz tego folia szklarniowa powinna być wodoodporna, wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli chcesz, aby posłużyła Ci dłużej, wybierz tę o wyższej gramaturze. Wtedy na pewno będzie trudno ją rozerwać.
Warto też zwrócić uwagę na folię perforowane, które mają niewielkie otworki zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza. W przypadku uprawy roślin przystosowanych do klimatu umiarkowanego, tego typu foli spełnia swoje zadanie idealnie. Natomiast roślinność ciepłolubna nie będzie dobrze czuła się pod tego typu okryciem.