Strona główna CIEKAWOSTKI Jak przygotować się na przyszłoroczny sezon ogrodniczy

Jak przygotować się na przyszłoroczny sezon ogrodniczy

0
piękny ogród

Wiosenny ogród pokryty kwieciem i otulony słodkim zapachem roślinności wygląda osobliwie. W takim miejscu można się słodko zrelaksować z dobrą książką w ręku, czy oddać rozmowie z bliską osobą. Aby jednak tak się stało, konieczna jest całoroczna troska o przydomowy ogród lub działkę. Po czasie kwitnienia i zbierania plonów przychodzi czas na przedzimowe porządki, czyli zabezpieczanie i przycinanie roślin oraz szykowanie kompostu.

Początkowe prace w ogrodzie i to ile włożysz pracy w przygotowanie ogrodu na zimę, zależy od jego metrażu i Twoich dobrych chęci. Im więcej serca włożysz w porządkowanie rabatek i ścieżek, tym więcej radości i plonów uzyskasz. Zanim więc zabierzesz się za porządki, zrób listę priorytetowych czynności i przygotuj odpowiednie narzędzia.
Na pewno trzeba odkopać korzenie niektórych roślin, np. róż czy krzewów. Jeśli uczynisz to dobrze, wtedy, nawet gdy górna część rośliny przemarznie, korzenie zachowają się w idealnym stanie. Natomiast posadzone w obecnym sezonie rośliny powinny być okryte w całości przed chłodem za pomocą liści, iglaków czy kory. Z kolei roślinny zimozielone trzeba podlewać przed zimą, aby nie przysychały wczesną wiosną.
Kolejna sprawa to oczyszczenie ogrodu z zalegających na ziemi liści, traw czy gałązek. Najlepiej użyj do tego celu specjalnego odkurzacza ogrodowego, za pomocą którego szybko i prosto umieścisz liście w jednym miejscu. Resztę zanieczyszczeń uprzątniesz przy pomocą grabi. Oczywiście zostaw delikatną pierzynkę ze zdrowych liści na rabatkach, aby miały one zapewniony odpowiednią ochronę przed zimnem.
Liście (zdrowe) warto umieść w kompostowniku. To samo zrób z kawałkami gałązek czy przekwitłymi kwiatostanami. Przygotowany samodzielnie kompost jest wolny od różnych ulepszaczy, które mogą źle wpływać n a jakość upraw.

tunel foliowy

Tunel z folią ogrodową UV4, fot. ogrodosfera.pl

Czas na sadzonki!

Po zrobieniu porządków w ogrodzie możesz przejść do nasadzania nowych kwiatów (np. tulipany, hiacynty) czy krzewów owocowych i drzewek. Pamiętaj też o tym, wyrwać i przenieść do domu kwiaty jednoroczne – do końca października. Rośliny ciepłolubne, np. pomidory czy papryki przetrwają w tunelu ogrodowym. Możesz zdecydować się na zakup tunelu także wtedy, gdy chcesz zwiększyć plony i uprawiać wybrane warzywa czy owoce przez cały rok. W ten sposób wydłużysz okres wegetacji i będziesz cieszyć się niepowtarzalnym smakiem ulubionych warzyw czy owoców przez długi czas, nie tylko w letnie miesiące.
Uprawa pod folią ogrodową wymaga podstawowej wiedzy na temat ich używania, dlatego poczytaj o terminach sadzenia poszczególnych roślin. Przed zakupem, musisz również wybrać odpowiednią grubość, gramaturę i gabaryty folii. Niektóre roślinny lepiej ba się czuły pod folią cieńszą, a inne pod trójwarstwową. Duże znaczenie ma też przepuszczalność światła. Wybierając folie o niskiej stabilizacji przeciwko szkodliwemu promieniowaniu UV, musisz liczyć się z ponownym zakupem za rok. Oprócz tego folia szklarniowa powinna być wodoodporna, wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli chcesz, aby posłużyła Ci dłużej, wybierz tę o wyższej gramaturze. Wtedy na pewno będzie trudno ją rozerwać.
Warto też zwrócić uwagę na folię perforowane, które mają niewielkie otworki zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza. W przypadku uprawy roślin przystosowanych do klimatu umiarkowanego, tego typu foli spełnia swoje zadanie idealnie. Natomiast roślinność ciepłolubna nie będzie dobrze czuła się pod tego typu okryciem.

Poprzedni artykułJesienna Podkarpacka akcja masowego szczepienia lisów
Następny artykułNajpierw awanturował się w domu, później poszedł uderzyć psa