Strona główna BIESZCZADY Jabłonki, Lesko: Jutro rozbiórka pomnika Świerczewskiego

Jabłonki, Lesko: Jutro rozbiórka pomnika Świerczewskiego

0
Reklama

Planowana od ponad roku rozbiórka pomnika gen. Karola Świerczewskiego w Jabłonkach k. Leska rozpocznie się w środę 21 lutego.


eżeli warunki pogodowe pozwolą w najbliższą środę planowane jest rozpoczęcie prac związanych z rozbiórką pomnika gen. Świerczewskiego. Pozwolenie na jego demontaż wydał Starosta Leski. Operacja będzie kosztować 52 tys. netto. Koszty pokrywa z własnych środków Nadleśnictwo Baligród, po czym występuje o zwrot tych nakładów z budżetu państwa za pośrednictwem Wojewody Podkarpackiego. Fragmenty obelisku (orzeł stylizowany, rzeźba i tablica) zostaną przekazane do IPN.
Pomnik według projektu Franciszka Strynkiewicza stoi w miejscu, gdzie zginął Świerczewski śmiertelnie raniony w zasadzce UPA 28 marca 1947 roku. Gen. „Walter” to postać bardzo kontrowersyjna w naszej historii. Apele i petycje o usunięcie pomnika z przestrzeni publicznej kierowano do władz od wielu lat.
Istnienie pomnika w opinii IPN kłóci się z zasadami szacunku pamięci narodowej, jak również pozostaje w sprzeczności z zapisami art. 156 kodeksu karnego zabraniającymi gloryfikacji systemów totalitarnych.
źr. RDLP 

Reklama
Poprzedni artykułRzeszów: 1 marca przejdzie VII Rzeszowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Następny artykułMedyka: Funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt pestycydów