Strona główna GŁÓWNA IX Krajowy Kongres Federacji Pueri Canores w Rzeszowie

IX Krajowy Kongres Federacji Pueri Canores w Rzeszowie

0
Reklama

W stolicy województwa pod hasłem „Obdarz Panie nasze czasy pokojem” rozpoczął się ogólnopolski zjazd polskich chórów z federacji Pueri Canores. Zainaugurowany został na rzeszowskim rynku, gdzie samorząd województwa podkarpackiego wraz władzami diecezji rzeszowskiej powitał zaproszonych gości. W ramach sympozjum odbyła się także „Noc Chórów” – koncerty przy Fontannie Multimedialnej oraz części kościołów na terenie miasta i powiatu rzeszowskiego.


Na to wydarzenie przybyli goście z kraju i zagranicy. Gościnnie uczestniczyły zespoły chórzystów z Węgier, Litwy, Łotwy i Ukrainy. Na powitaniu uczestników nie zabrakło ciepłych słów dla śpiewających. Biskup Jan Wątroba podziękował solistom za niezakopanie talentów w ziemi, tylko pomnażanie ich zgodnie z zasadami Ewangelii poprzez ciężką pracę. Wyrazy wdzięczności złożył także dla opiekunów i nauczycieli, podkreślając ich rolę w wychowaniu młodych osób.
Poseł na Sejm RP – Wojciech Buczak opowiadał o narodzinach Idei zorganizowania konwencji na Podkarpaciu:

Kiedy dwa lata temu nieśmiało zasugerowałem by kolejny Kongres odbył się w Rzeszowie, wydawało się, że jest to pomysł, bardzo trudny, niemal niemożliwy do realizacji. Dziś widzimy, że jednak udało się.

Był także przekonany, że wyjazdowi z Podkarpacia będą towarzyszyć miłe wspomnienia. Podkreślił, że region ten jest znany z gościnności i dobrych ludzi.
W imieniu samorządu województwa podkarpackiego chórzystom osobiście podziękował marszałek Władysław Ortyl. Pogratulował on także wszystkim, co przyczynili się do organizacji przedsięwzięcia.

Reklama

Jest nam miło, że przez kilka dni będziemy mogli raczyć się Państwa śpiewem i wyrażaną w ten sposób modlitwą. […] Tak liczna obecność chórów to dla nas okazja, by pokazać Państwu dziedzictwo kulturowe Podkarpacia, nasze przywiązanie do wartości, piękne zabytki. Życzę Wam udanego pobytu w naszym regionie, mam nadzieję, że kiedyś tu wrócicie.

Reklama
Poprzedni artykułKolejne utrudnienia dla mniejszości polskiej na Ukrainie
Następny artykułMiędzynarodowy Festiwal Derenia