Rodzinę nielegalnych imigrantów z Iraku oraz organizatora przekroczenia granicy – obywatela Ukrainy zatrzymali w piątek 1 września funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Lubaczowie.

Irakijczycy – rodzice ( 42 i 31 lat) z trójką dzieci (w wieku od 8 do 12 lat) zostali zatrzymani w miejscowości Krowica Sama, kiedy wsiadali do samochodu obywatela Ukrainy.  Nielegalni imigranci nie mieli przy sobie żadnych dokumentów, ale posiadali bagaże z odzieżą i znaczne środki finansowe. Cała rodzina była w dobrym stanie zdrowia, nie wymagała opieki lekarskiej. Zostali przewiezieni na Placówkę Straży Granicznej w Lubaczowie, gdzie otrzymali ciepły posiłek.

31 – letni obywatel Ukrainy miał prawdopodobnie przewieźć imigrantów do Niemiec. Jak ustalili funkcjonariusze Bieszczadzkiego OSG, Ukrainiec w piątek, 1 września rano, wjechał legalnie do Polski przez przejście graniczne w Budomierzu.

Obywatel Ukrainy nie przyznał się do organizowania nielegalnego przekroczenia granicy. Został skazany na karę 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Ponadto otrzymał decyzję o zobowiązaniu do powrotu z jednoczesnym zakazem wjazdu na teren państw Schengen przez okres 5 lat,  w niedzielę 3 września został skierowany na Ukrainę.

Natomiast obywatele Iraku – rodzice zostali skazani za przestępstwo nielegalnego przekroczenia granicy. W poniedziałek 4 września cała rodzina została przekazana w trybie readmisyjnym stronie ukraińskiej.

źr.: Bieszczadzka Straż Graniczna