Strona główna POLSKA I ŚWIAT Imigranci wdzierają się do Polski. Wywiad z prof. Zapałowskim

Imigranci wdzierają się do Polski. Wywiad z prof. Zapałowskim [VIDEO]

Kryzys na granicy Polsko-Białoruskiej przybiera na sile. Straż Graniczna, wojsko i Policja notuje coraz więcej przypadków prób nielegalnego przekroczenia granicy.

0
Reklama

Trwa oblężenie wschodniej granicy Polski (a zarazem Unii Europejskiej) przez grupy migrantów. Liczne grupy obywateli głównie Syrii i Iraku coraz częściej próbują niszczyć znajdujące na pasie granicznym zasieki z drutu kolczastego, niestety docierają do nas również informacje o grupach osób, którym udało się wedrzeć na terytorium naszego kraju.

Według dostępnych informacji były to trzy grupy, uzbrojone w różnego typu narzędzia. We wszystkich przypadkach było to siłowe sforsowanie zabezpieczeń. Straż Graniczna informuje, że wszystkie osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę w ten sposób udało się zatrzymać.

Sytuacja jest na tyle groźna, że stała się tematem międzynarodowym. Cała Europa z niepokojem obserwuje wydarzenia związane z „atakiem hybrydowym” prowadzonym przez białoruskie służby. Z krajów Unii Europejskiej co jakiś czas płyną słowa wsparcia dla naszego państwa, jednak jak na razie żaden kraj nie udzielił Polsce pomocy militarnej lub materialnej. Ursula Von der Leyen (przewodnicząca Komisji Europejskiej) zapowiedziała natomiast kolejne sankcje wobec Białorusi.

Reklama

Migranci stworzyli w wielu miejscach wzdłuż granicy (między innymi w okolicach przejścia granicznego w Kuźnicy) obozowiska; palą tam ogniska śpią w namiotach, żołnierze i strażnicy graniczni twierdzą, że w żywność zaopatrują ich białoruskie służby. „To głównie mężczyźni, ale niestety są też tam kobiety, są też tam dzieci. Ta grupa jest tak ułożona przez służby białoruskie, że te osoby, które wyzwalają w nas emocje, są dyslokowane bezpośrednio przy koncentrinie, potem są namioty, domki wybudowane. Od wczoraj tam powstała znacząca infrastruktura. W sztuce przetrwania i survivalu te osoby są dość zaawansowane” – powiedział pułkownik Marek Pietrzak, rzecznik WOT.

Dlaczego Białoruś prowadzi tego typu działania? Kto jest sojusznikiem Łukaszenki w tej operacji? Czy obywatele Polski mają się czego obawiać i jakie konsekwencje mogą mieć wydarzenia na granicy? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie w kolejnym już wywiadzie z profesorem Andrzejem Zapałowskim, ekspertem ds bezpieczeństwa międzynarodowego.

Środowiska narodowe organizują w niedzielę manifestację „Rzeszów przeciw imigrantom. Solidarni z obrońcami granic”:

https://fb.me/e/2gg4Evmxl

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!