Strona główna POLSKA I ŚWIAT IMGW: Zima powraca! Czekają nas zamiecie śnieżne!

IMGW: Zima powraca! Czekają nas zamiecie śnieżne!

0
Reklama

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dotyczące intensywnych opadów i zamieci śnieżnych. Atak zimy dotyczy niemalże całego kraju.


W ostatnich dniach w Polsce utrzymywała się wiosenna pogoda. Z południowego zachodu i południa napływało nad nasz kraj ciepłe powietrze polarne morskie. Temperatura maksymalna prawie w całym kraju, oprócz północnego wschodu, przekraczała 10°C, a w niedzielę (11.03) i poniedziałek (12.03) w województwach centralnych i południowych była wyższa od 15°C, miejscami na południu kraju osiągając 18°C. Taką temperaturę pokazywały termometry w Jeleniej Górze i Tarnowie.
Dzisiaj cyrkulacja nad Polską zaczyna się zmieniać. Z zachodu napływa nieco chłodniejsza masa powietrza i temperatura osiągnie maksymalnie 10°C, 13°C. Najbliższej nocy z północnego zachodu napłynie jeszcze chłodniejsze powietrze i już jutro na północy kraju miejscami pojawią się opady deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. Kolejnej nocy (ze środy na czwartek) deszcz ze śniegiem może padać w wielu rejonach kraju.
Z każdym dniem będzie coraz chłodniej, a radykalnie pogoda zmieni się od piątku. Znad Morza Barentsa napłynie mroźne arktyczne powietrze. Na północy i północnym wschodzie kraju zacznie padać śnieg, temperatura znacznie obniży się. W sobotę i niedzielę powróci prawdziwa zima. Mroźne powietrze dotrze do nas znad Syberii. W nocy w województwach północno-wschodnich i w kotlinach górskich temperatura spadnie poniżej -10°C, na pozostałym obszarze kraju mróz będzie trochę lżejszy. Ujemna temperatura powietrza  utrzymywać się będzie także w ciągu dnia, tylko na północnym zachodzie temperatura maksymalna nieznacznie przekroczy 0°C. W całym kraju wystąpią opady śniegu, miejscami, szczególnie na południu, mogą one być intensywne. Silny i porywisty północny wiatr potęgować będzie odczucie chłodu.
IMGW wydał ostrzeżenie dla całego województwa podkarpackiego dotyczące intensywnych opadów śniegu oraz zawiei i zamieci śnieżnych.
W komunikacie czytamy: prognozuje się wystąpienie opadów śniegu miejscami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na południu województwa do 25 cm, a na północy do 15 cm. Wiatr o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, z porywami do 70 km/h, z północnego wschodu, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. 
Ostrzeżenie obowiązywać będzie do poniedziałku 19 marca.
źr. IMGW 

Reklama
Poprzedni artykułPiłkarskie Mistrzostwa Świata U-20 w 2019 roku w Polsce
Następny artykułNarodowa Organizacja Kobiet – historia