Strona główna WIADOMOŚCI IMGW ostrzega: Burze, oblodzenia i przymrozki. Na południu śnieg

IMGW ostrzega: Burze, oblodzenia i przymrozki. Na południu śnieg

0
Reklama

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami, oblodzeniem i przymrozkami w całym województwie.

Komunikat IMGW odnośnie burz:

 Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami do 20 mm, oraz porywami wiatru do 80 km/h. Możliwe opady krupy lodowej oraz niewielkiego gradu.
Prawdopodobieństwo wystąpienia burz oceniane jest na 75%. Ostrzeżenie ważne jest do godz. 19.


Reklama

Komunikat IMGW odnośnie oblodzenia:

Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu. Temperatura minimalna od -1°C do 1°C, lokalnie w obniżeniach terenu -3°C; temperatura minimalna gruntu lokalnie około -4°C.
Prawdopodobieństwo wystąpienia oblodzenia oceniane jest na 90%. Ostrzeżenie ważne jest do jutra do godz. 6.

Komunikat IMGW odnośnie przymrozków:

Prognozuje się w nocy spadek temperatury do -1°C, lokalnie w obniżeniach terenu do -3°C, przy gruncie lokalnie do -4°C.
Prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozków oceniane jest na 80%. Ostrzeżenie ważne jest od jutra do środy do godz. 8.W powiatach: bieszczadzkim, leskim, sanockim, krośnieńskim i jasielskim prognozowane są również opady śniegu.

Komunikat IMGW odnośnie opadów śniegu:

Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, miejscami powodujących przyrost pokrywy śnieżnej za okres ważności Ostrzeżenia od 5 cm do 8 cm.
Prawdopodobieństwo wystąpienia opadów śniegu oceniane jest na 80%. Ostrzeżenie ważne jest do jutra do godz. 8.Sytuacja meteorolgoczna ws. burz: Aktualnie burze występują na południowym zachodzie województwa świętokrzyskiego, na północy województwa podkarpackiego oraz na północnym wschodzie województwa małopolskiego. Najsilniejsze zanotowane porywy wiatru wyniosły 70 km/h w powiatach limanowskim, pińczowskim, kolbuszowskim; 65 km/h w powiatach staszowskim, dąbrowskim. Na podstawie obrazów radarowych wysokość opadów deszczu podczas burz szacuje się od 5 mm do 15 mm. Burze przemieszczają się w kierunku wschodnim.
Dotyczy powiatów: bocheński, brzeski, chrzanowski, dąbrowski, gorlicki, krakowski, limanowski, miechowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, olkuski, oświęcimski, proszowicki, suski, tarnowski, tatrzański, wadowicki, wielicki, Kraków, Nowy Sącz, Tarnów, bieszczadzki, brzozowski, dębicki, jarosławski, jasielski, kolbuszowski, krośnieński, leżajski, lubaczowski, łańcucki, mielecki, niżański, przemyski, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, sanocki, stalowowolski, strzyżowski, tarnobrzeski, leski, Krosno, Przemyśl, Rzeszów, Tarnobrzeg, buski, jędrzejowski, kazimierski, kielecki, konecki, opatowski, ostrowiecki, pińczowski, sandomierski, skarżyski, starachowicki, staszowski, włoszczowski, Kielce
Uwagi: Komunikat przygotowano na podstawie danych z systemów teledetekcji atmosfery oraz sieci pomiarowo-obserwacyjnych IMGW-PIB. Lokalnie zjawiska mogą mieć inny przebieg niż opisany.

Reklama