Strona główna Bez kategorii Ile energii produkuje fotowoltaika w Polsce?

Ile energii produkuje fotowoltaika w Polsce?

0
Reklama

Odnawialne źródła energii z roku na rok zyskują coraz większą popularność. W ostatnim czasie w Polsce coraz więcej słyszy się o fotowoltaice, i w coraz większej ilości domostw widzimy panele czy to na dachach, czy przy domach.

Czym jest więc fotowoltaika i jak ma się do produkcji energii?

Reklama

Instalacja fotowoltaiczna to nic innego jak produkcja energii elektrycznej ze Słońca. Słońce, nasze naturalne światło, to niewyczerpalna i stała forma pozyskiwania energii. Jest także darmowa, za korzystanie z promieni słonecznych nic nie płacimy.

Instalacja produkuje energię elektryczną w dzień, kiedy oświetla nas Słońce. Rozpoczyna pracę od świtu i działa aż do zachodu Słońca.

Do zamontowania instalacja potrzebujemy jedynie i aż światła dziennego. Aby skorzystać z fotowoltaiki należy zamontować moduły fotowoltaiczne na dachu, najlepiej od strony południowej, gdzie promienie słoneczne docierają najlepiej i w największym stopniu, połączyć przewodami elektrycznymi, podłączyć do falownika. Energia wytworzy się sama. Najkorzystniejsze według wielu raportów i analiz jest zamontowanie paneli od południa, przy nachyleniu dachu 30 lub 40 stopni.

Ogniwa solarne, które tworzą moduły fotowoltaiczne przetwarzają z tego w energię elektryczną ponad 15%. Stwierdza się, że 2/3 energii pozyskiwane jest latem, a 1/3 w zimie. Dlaczego? W zimie dociera do nas dużo mniej promieni słonecznych, ogrzewające nas Słońce zatacza mniejszy krąg na niebie.

Najmniejszym elementem instalacji jest wykonane z krzemu ogniwo fotowoltaiczne. Kilka ogniw, połączonych elektrycznie, zostaje zalaminowane i tworzy moduły. Laminowanie chroni każdy moduł przed zjawiskami atmosferycznymi, powietrzem i wilgocią. Poszczególne moduły fotowoltaiczne umieszczone np. na dachu domu i połączone ze sobą, tworzą tzw. generator solarny.

Ile mocy wytwarza fotowoltaika?

Według danych Agencji Rynku Energii moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła na koniec marca br. blisko 4,5 GW.

Z dnia na dzień liczba zamontowanych instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju zwiększa się. W marcu tego roku zainstalowano prawie 25 tys. jednostek fotowoltaicznych. Projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. z dnia 8 września 2020 r. zakłada, że nastąpi niebawem wzrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice ok. 5-7 GW w 2030 r. i ok. 10-16 GW w 2040 r. Realiści są przekonani, że w roku 2022 moc fotowoltaiczna w Polsce wyniesie 6 GW.

Zakłada się, że w polskich warunkach klimatycznych (miesiące wiosenne i letnie będą produkować więcej energii) prawidłowo wykonana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie wyprodukować rocznie ponad 1 000 kWh z każdego zainstalowanego kilowata mocy.

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 kWp można dostarczać w ciągu roku ok. 900-980 kWh energii elektrycznej. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kWp wytwarza rocznie ok. 4000 do 5000 kWh energii elektrycznej. Dziennie jeden panel fotowoltaiczny (300 Wp) może wyprodukować ok. 0,78 kWh energii.

Teraz w Polsce za 1 kWh płacimy ok. 55 groszy. Z roku na rok ceny prądu rosną. W przeciągu najbliższych kilku lat prognozuje się, że zostaną zwiększone nawet o 100%. Instalacja fotowoltaiczna pozwoliłaby więc na spore oszczędności w domowym budżecie.

Instalacje nie tylko prywatnie

Na instalacje fotowoltaiczne decydują się nie tylko prywatni właściciele domostw. Coraz częściej instalacje widzimy na budynkach użyteczności publicznej, a sporym zainteresowaniem cieszą się tzw. farmy fotowoltaiczne. Są to duże instalacje prądotwórcze, ustawiane najczęściej na gruncie, nie na dachach. Farmy często są sposobem na dodatkowy zarobek. Właściciele wynajmują pod nie swoje ziemie lub inwestują w jej założenie, a kolejno sprzedają wytworzony na farmie prąd. Właściciele mikroinstalacji fotowoltaicznych, tych prywatnych, jak i farm, nazywani są prosumentami.

Prosumenci

Są oni niezależni energetycznie od państwa i grup energetycznych, cieszą się faktem, że nie dotyczą ich podwyżki cen prądu, a przede wszystkim przyczyniają się do dbania o ekologiczny tryb życia i korzystania z odnawialnych źródeł energii.

Panele fotowoltaiczne produkują energię w ciągu dnia i gdy jej całość nie jest zużywana, przekazuje się ją do sieci energetycznej. W godzinach nocnych, kiedy panele nie pracują, prosument pobiera część wytworzonej wcześniej nadwyżki. 

Ile za 1 kWh wyprodukowanej energii prosument może jej odebrać? Za każdą przekazaną do sieci kWh prądu, właściciel instalacji fotowoltaicznej może za darmo odebrać:

  • 0,8 kWh przy instalacji o mocy do 10 kW
  • 0,7 kWh przy instalacji o mocy powyżej 10 kW

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!