Strona główna KULTURA Idealna gosposia na plebani to…?

Idealna gosposia na plebani to…?

261
0

Na większości polskich parafii występuję wakat gospodyni, chociaż w dzisiejszych osoba ta nazywana się częściej kucharką, pomocą domową a niekiedy nawet sekretarką.Czym taka gospodyni się zajmuje i jak wygląda jej codzienne życie?
Idealna gosposia?

Idealna gosposia na parafii to osoba godna zaufania, która musi dobrze gotować,sprzątać oraz co najważniejsze być wierząca. Mimo tego że na parafii księża są coraz bardziej zaradni to jednak nikt tak nie oporządzi obejścia jak „dobra gosposia”. Dawniej statut diecezji określał wiek osoby prowadzącej plebanie, najlepiej jak był to wiek blisko emerytury. Chodziło tu głównie o uniknięcie plotek o rozwiązłym życiu proboszcza z gosposią. Dziś ważniejsze są kompetencje niż wiek… przez co plotki pozostały a życie toczy się dalej… – mówi Pani Krysia jedna z gosposi na parafii!

Wakat gosposi w większości przypadków objęty jest pensją ustalonej na podstawie umowy o pracę, rzadziej jest to umowa o wolontariat. Odgórnie zaleca się księżom o to aby ta forma posługi ujęta była umową o pracę.
Co należy do zadań gosposi?
Gosposia głównie dba o plebanie, a jej domeną jest czyste mieszkanie, idealnie zastawiony stół oraz smaczne jedzenie. W przypadku plebanie gosposia ma trudniej niż w domu ponieważ w tym miejscu gości powiedzenie „Gość w dom, Bóg w dom”, przez co osoba ta dbając o wizytówkę parafii zostaje oceniona przez przyjmowanych gośći, interesantów oraz różne grupy formacyjne.
Czy gosposie mogą mieszkać na plebanii?
Plebania to miejsce tabu, powinno się raczej unikać koedukacyjnych związków. Jednak jest to tylko przekaz mentalny ponieważ wg. prawa kościelnego nie ma większych przeciwwskazań ku temu aby gospodyni mieszkała w miejscu zatrudnienia. Dawniej pracę tę gospodyni traktowała jako powołanie i służbę nie tyle księżom co Bogu, przez co pierwsza wstawała i ostatnia kładła się spać… Współcześnie większość parafii praktykuje pracę w konkretnych godzinach, dzięki temu określone zadania wykonywane są w określonym czasie.