Strona główna #ZwiedzamyPodkarpacie Historyczne miasteczko w Beskidzie Niskim. Dukla zaprasza

Historyczne miasteczko w Beskidzie Niskim. Dukla zaprasza [FOTO]

0
Rzeźba Janosika przy rynku
Reklama

Dukla jako miasto prawa miejskie otrzymała w 1380 roku. Obecnie jest miasteczkiem, siedzibą gminy wiejsko-miejskiej. Dukla leży w środkowej części Beskidu Niskiego w dolinie rzeki Jasiołka i jej lewobrzeżnego dopływu potoku Dukiełka, u podnóża góry Cergowa (716 m n.p.m.), 17 km od granicy ze Słowacją.

W centrum miasta doskonale zachował się dawny układ urbanistyczny oraz ratusz zbudowany na pocz. XVII w., przebudowany w drugiej połowie XIX w. Jest to budynek na planie prostokąta ze sklepieniami kolebkowo-krzyżowymi w piwnicach i na parterze budynku. Na zachodniej elewacji znajdują się herby dawnych właścicieli miasta: Trąby Jordanów – herb Dukli i Poraj Micińskich.

Reklama

Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest późnobarokowy pałac Mniszchów z XVIII w., w którym obecnie mieści się Muzeum Historyczne. Do kompleksu pałacowego należy park założony ok. 1765 r. (w stylu francuskiego ogrodu geometrycznego), gdzie zobaczyć można aleję lipową, liczne drzewa egzotyczne, przekształcony w XIX w. układ wodny oraz elementy małej architektury ogrodowej. W muzeum można poznać historię Dukli, samego pałacu oraz pooglądać zbiór broni ciężkiej. Zasadniczym trzonem wystaw są eksponaty broni i sprzętu wojskowego używanego podczas walk prowadzonych w Karpatach w okresie I i II wojny światowej.

Miasto i okolica związane są z życiem i działalnością św. Jana z Dukli, którego figurę można zobaczyć w pobliżu kościoła i klasztoru oo. Bernardynów pw. św. Jana z Dukli.

źr. podkarpackie travel, fot. własne, domena publiczna

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!