Strona główna #ZwiedzamyPodkarpacie Historyczne miasteczko w Beskidzie Niskim. Dukla zaprasza

Historyczne miasteczko w Beskidzie Niskim. Dukla zaprasza [FOTO]

0
Rzeźba Janosika przy rynku
Reklama

Dukla jako miasto prawa miejskie otrzymała w 1380 roku. Obecnie jest miasteczkiem, siedzibą gminy wiejsko-miejskiej. Dukla leży w środkowej części Beskidu Niskiego w dolinie rzeki Jasiołka i jej lewobrzeżnego dopływu potoku Dukiełka, u podnóża góry Cergowa (716 m n.p.m.), 17 km od granicy ze Słowacją.

W centrum miasta doskonale zachował się dawny układ urbanistyczny oraz ratusz zbudowany na pocz. XVII w., przebudowany w drugiej połowie XIX w. Jest to budynek na planie prostokąta ze sklepieniami kolebkowo-krzyżowymi w piwnicach i na parterze budynku. Na zachodniej elewacji znajdują się herby dawnych właścicieli miasta: Trąby Jordanów – herb Dukli i Poraj Micińskich.

Reklama

Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest późnobarokowy pałac Mniszchów z XVIII w., w którym obecnie mieści się Muzeum Historyczne. Do kompleksu pałacowego należy park założony ok. 1765 r. (w stylu francuskiego ogrodu geometrycznego), gdzie zobaczyć można aleję lipową, liczne drzewa egzotyczne, przekształcony w XIX w. układ wodny oraz elementy małej architektury ogrodowej. W muzeum można poznać historię Dukli, samego pałacu oraz pooglądać zbiór broni ciężkiej. Zasadniczym trzonem wystaw są eksponaty broni i sprzętu wojskowego używanego podczas walk prowadzonych w Karpatach w okresie I i II wojny światowej.

Miasto i okolica związane są z życiem i działalnością św. Jana z Dukli, którego figurę można zobaczyć w pobliżu kościoła i klasztoru oo. Bernardynów pw. św. Jana z Dukli.

źr. podkarpackie travel, fot. własne, domena publiczna

Reklama
Poprzedni artykułTrwają poszukiwania zaginionej 36-latki. Policja i rodzina proszą o pomoc
Następny artykułWypadek przy żniwach. Kombajn wywrócił się na dach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!