Strona główna POLSKA I ŚWIAT Grozi nam skażenie radioaktywne?

Grozi nam skażenie radioaktywne?

0
Reklama

Kilka dni temu w Tihange w Belgii doszło do awarii reaktora jądrowego w elektrowni. Zagrożenie skażeniem ogłoszono na terenie ok. 70 km od elektrowni. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uspokaja.


Jeden z reaktorów w Tihange został uszkodzony. Doszło do mikropęknięć na jego powierzchni. Regionalny system ostrzegania wydał w sobotę ostrzeżenie dla terenów w okolicy elektrowni. Mieszkańcy otrzymali tabletki z jodem, które w razie niebezpieczeństwa powinny zostać zażyte, by nie doszło do napromieniowania u ludzi.
Władze Nadrenii- Północnej Westfalii, oddalonej ok. 70 km od Belgii, również wydały mieszkańcom ok. 3000 tabletek z jodem, które w razie skażenia mieszkańcy mieliby zażyć. Zwrócono uwagę, by nie podawać ich osobom powyżej 45 roku życia, ponieważ mogłyby zaszkodzić. Zbyt duża dawka jodu dla osób dorosłych i starszych, mogłaby okazać się dużo groźniejsza niż napromieniowanie.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało oświadczenie: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa pozostaje w stałym kontakcie z Państwową Agencją Atomistyki, która aktualnie nie otrzymała informacji o jakiejkolwiek awarii ze strony belgijskiej, ani poprzez inne kanały informacji. 
Na stronie Państwowej Agencji Atomistyki można na bieżąco śledzić rozkład mocy dawki promieniowania gamma (zagrożenia radiologiczne): http://www.paa.gov.pl/monitoring.html
źr.: mswia.gov.pl, paa.gov.pl, własne 

Reklama
Poprzedni artykułBudki telefoniczne znikają na dobre
Następny artykułBędzie ekstradycja gwałcicieli z Rimini do Polski?