Funkcjonariusze SG z placówki w Ustrzykach Górnych uczestniczyli w akcji ratującej życie turystki, która na bieszczadzkim szlaku straciła przytomność. Połączona ekipa ratunkowa Straży Granicznej oraz GOPR szybko dotarła do poszkodowanej.

Zdarzenie miało miejsce wczoraj rano (tj. 23 sierpnia), w jednym z najtrudniej dostępnych rejonów wysokich Bieszczadów. Strażnicy graniczni otrzymali informację od GOPR, że na szlaku turystycznym w masywie Bukowego Berda znajduje się troje turystów. Jak przekazali współtowarzysze wyprawy, jedna z turystek straciła przytomność. Ze względu na ciężki wysokogórski teren oraz brak warunków pogodowych dla użycia śmigłowca LPR w pierwszej fazie akcji ratunkowej, GOPR zwróciło się o wsparcie do Straży Granicznej.

Funkcjonariusze Straży Granicznej oraz ratownicy z Bieszczadzkiej Grupy GORP, w celu szybkiego dotarcia na miejsce wykorzystali pojazdy terenowe oraz quady, a najtrudniejszy odcinek pokonali wspinając się pieszo. Po niespełna godzinie od zgłoszenia, połączona ekipa ratunkowa odnalazła turystów w okolicach Bukowego Berda i udzieliła poszkodowanej pierwszej pomocy. Z uwagi na poprawę warunków pogodowych na miejsce wezwano Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, które przetransportowało osobę do Ustrzyk Górnych.

źr. BiOSG