Strona główna BIESZCZADY GOPR ostrzega: NIE WYCHODŹCIE DZIŚ W GÓRY!

GOPR ostrzega: NIE WYCHODŹCIE DZIŚ W GÓRY!

47
0

Grupa Bieszczadzka GOPR zaapelowała do turystów o nie wychodzenie dziś w góry. Jak informują dziś w Bieszczadach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki.


Ratownicy z GOPR podają, że wiatr w górach sięga ponad 100 km/h. Zawiane szlaki miejscami są nieprzetarte i znacznie ograniczona jest widoczność. Ogłoszony został I stopień zagrożenia lawinowego.

Opis panującej sytuacji

Przelotne opady śniegu, a przede wszystkim bardzo silny wiatr z kierunku głównie południowego powodujący transport i odkładanie się śniegu doprowadziły do wzrostu zagrożenia lawinowego. Szczególnie w formacjach wklęsłych, lejach, stromych stokach o wystawie północnej i północno-wschodniej. Na stokach południowych i południowo-wschodnich również utworzyły się niewielkie depozyty śniegu przewianego za sprawą z kolei wiatrów północno-zachodnich, które przemieściły w ostatnim czasie znaczne ilości śniegu i utworzyły miejscowo skupiska w nieckach, zagłębieniach. Nowo nagromadzony śnieg został przetransportowany i sprasowany w postaci desek śnieżnych na warstwę śniegu starego, twardszego. Pokrywa zbudowana ze śniegu zmrożonego, na której znajduje się warstwa śniegu świeżego przewianego z ostatniego opadu. W grzbietowych partiach pokrywa zmienna, kształtująca się w granicach od 35 do 50 cm. W miejscach odłożenia depozytów osiąga grubość 100 cm lub więcej. Szlaki turystyczne zasypane z utworzonymi przez wiatr zaspami utrudniającymi wędrowanie. Na najbliższą dobę w wyższych partiach gór prognozowane są przelotne, zanikające opady śniegu przy bardzo silnym południowym wietrze do 100 km/h oraz temperaturą powietrza -4°C.Silnie wiejący wiatr może powodować dalszy wzrost zagrożenia lawinowego !!!
Przedwczoraj ratownicy GOPR brali udział w kolejnej akcji ratunkowej:

👉Wczoraj przed godziną 23.00 z Centrum Powiadamiania Ratunkowego przyszło zgłoszenie o mężczyźnie, który znajdował się w…
Opublikowany przez GOPR Bieszczady Środa, 20 stycznia 2021

 
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia spowodowane silnym wiatrem dla południowej części województwa. Prognozuje, także silny wiatr i ostrzeżenie I stopnia dla całego Podkarpacia w najbliższych dniach.

Akcja bieszczadzkiego GOPR-u. Uratowane zamarzające małżeństwo