Strona główna CIEKAWOSTKI Głuszce zaczynają gody. Będzie można posłuchać ich śpiewu

Głuszce zaczynają gody. Będzie można posłuchać ich śpiewu

0
Reklama

Luty to czas, w którym ptaki z Ośrodka Hodowli Głuszca w Leżajsku przygotowują się do tokowania. Samce przyjmują postawę godową, rozkładają wachlarz (ogon), opuszczają skrzydła i dumnie chodzą po swych boksach. Zaczynają także „odzywać się” do siebie, choć trwa to jeszcze krótko. Wkrótce jednak w można będzie oglądać i słuchać ich niezwykłych pieśni godowych.

Ośrodek Hodowli Głuszca w Leżajsku jest jednym z trzech tego typu prowadzonych przez Lasy Państwowe w Polsce. Ponieważ głuszec znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, jako gatunek skrajnie zagrożony wyginięciem, działania prowadzone przez leśników mają ogromne znaczenie dla ochrony czynnej tego gatunku.
W 2020 roku wyhodowano 48 ptaków, które następnie trafiły do wsiedleń w nadleśnictwach: Głęboki Bród, Biłgoraj i Janów Lubelski. W Polsce na wolności żyje obecnie kilkaset osobników tego gatunku.
– W tej chwili w hodowli przebywa 20 kur i 10 kogutów, stanowiących stado podstawowe – mówi Anna Bukowska, kierująca ośrodkiem w Leżajsku. –W tym roku planujemy wyhodowanie i przysposobienie do wypuszczenia na wolność kolejnych kilkudziesięciu głuszców. 
Wprawdzie zima w przyrodzie jest czasem odpoczynku dla wielu gatunków, stąd i  głuszce starają się nie tracić energii i są mniej aktywne niż zwykle. Jednak w naturalnym środowisku dochodzi także wówczas do walk między kogutami o zajmowane terytorium. Ustala się także hierarchia socjalna.
Aktywność godową w naturze głuszce wykazują na przełomie marca i kwietnia, ale w leżajskim ośrodku tokowanie można usłyszeć o miesiąc wcześniej. By uniknąć przedwczesnych walk kogutów, są one przetrzymywane w oddzielnych boksach. Pomiędzy nimi znajdują się tylko niewielkie okrągłe przejścia, którymi przechodzić mogą jedynie kury z racji swoich mniejszych rozmiarów. Tym samym to głuszki wybierają sobie samca, z którym będą mieć potomstwo.
Rok temu zakończyła się rozbudowa ośrodka, która trwała od roku 2011. Przez ten czas wybudowano m.in. nowe boksy, nową odchowalnię dla piskląt, zmodernizowano i unowocześniono ujęcie wody, a w 2019 roku ukończono budowę obiektu, który zapewnia sterylne przygotowanie pokarmów, a także możliwość obsługi hodowli przez całą dobę w okresie lęgów.
OHG w Leżajski pełni także rolę edukacyjną. Toki głuszców są jednym z najciekawszych spektakli w naturze, dlatego przez lustra weneckie w sali edukacyjnej można obserwować te ptaki na wybiegach.
Reklama
Poprzedni artykuł“Ozdrowieńcy”, którzy wcale nie są zdrowi? Lek. Bodnar informuje
Następny artykułWypadek w Nowym Żmigrodzie. Zablokowana DW 992