Strona główna POLITYKA Gliński zapewnia o środkach na basen na Matuszczaka i PCLA

Gliński zapewnia o środkach na basen na Matuszczaka i PCLA

176
0

W poniedziałek w siedzibie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu dr Ewa Leniart oraz Marek Bajdak spotkali się z szefem tego resortu, wicepremierem Piotrem Glińskim. Tematem rozmów były kluczowe inwestycje dla rozwoju rzeszowskiego sportu. Kandydatka na prezydenta Rzeszowa uzyskała zapewnienie o wsparciu ze środków rządowych budowy Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego na terenie obecnego stadionu Resovii.

W poniedziałek, prezydent Marek Bajdak oraz wojewoda Ewa Leniart spotkali się z Ministerstrem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotrem Glińskim. Bajdak złożył dwa wnioski o dofinansowanie ważnych dla Rzeszowa przedsięwzięć. W przypadku PCLA Marek Bajdak wystąpił do ministerstwa o środki w wysokości 60 mln złotych, czyli o połowę kwoty przewidywanej na to zadanie. A w przypadku basenu wniosek opiewa na 12,5 mln złotych. Jest to również połowa sumy w jakiej ma się zamknąć przebudowa basenu.

– Złożyłem oba wnioski. Teraz będą one oceniane merytorycznie i formalnie. Byliśmy w Warszawie razem z wojewodą Ewą Leniart, która również zabiegała o to wsparcie. Po rozmowie z wicepremierem Piotrem Glińskim mogę powiedzieć, że jest zrozumienie i dobry klimat dla finansowania tych inwestycji. Liczę na pomoc z resortu sportu nie tylko na budowę Centrum Lekkoatletycznego, ale także na przebudowę basenu przy ul. Matuszczaka – mówi pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak.

Budowa basenu przy ul. Matuszczaka już trwa i ma się zakończyć w maju 2022 roku. Koszt zadania to ok. 25 mln. złotych. Obiekt ma stanowić zaplecze treningowe dla takich dyscyplin sportowych jak skoki do wody, pływanie, pływanie synchroniczne, nurkowanie i piłka wodna. W ramach inwestycji powstaje nowoczesny obiekt sportowy, który ma pełnić rolę profesjonalnego zaplecza treningowego, a także miejsca organizacji zawodów sportowych o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym. Nowa pływalnia ma mieć wymiary: 29 m długości i 25 m szerokości, natomiast niecka basenu ma mieć od 1,8 m do 5 m głębokości. Basen będzie dostępny także dla mieszkańców miasta.

Z kolei Centrum Lekkoatletyczne ma powstać na bazie obecnego obiektu przy ul. Wyspiańskiego. Gotowy jest już projekt, a miasto posiada wszystkie działki pod to zadanie – co było niezbędne, aby złożyć wniosek o pozwolenie na budowę i starać się o dofinansowanie w ministerstwie.

Na nowym obiekcie PCLA do dyspozycji sportowców ma być m.in. kryta bieżnia, bieżnie rozbiegowe, strefa siłowni i fizjoterapii, zadaszone trybuny o pojemności prawie 10 tysięcy kibiców. Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 120 mln złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here