Strona główna NISKO Gigantyczna „święconka” z wikliny w Rudniku n. Sanem

Gigantyczna „święconka” z wikliny w Rudniku n. Sanem [foto]

0
Reklama

Po raz trzynasty w centrum miasta Rudnik nad Sanem stanęła gigantyczna wiklinowa „święconka”. Wiklinowe ozdoby ukazujące świąteczny koszyk wielkanocny ustawili przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy.

Wiklinowa, ogromna i piękna – słynna „święconka” z Rudnika nad Sanem stanęła w centrum miasta. Po raz trzynasty pokaźnych rozmiarów wiklinowy kosz wielkanocny zachwyca swoim stylem. Nowym elementem, jaki pojawił się na odnowionej dekoracji to wykonane na pisankach wzory wiosennych kwiatów: krokusów, tulipanów, przebiśniegów, forsycji i bazi. Efektowna ozdoba robi wrażenie nie tylko w dzień, ale również w nocy, ponieważ jest oświetlona.

Reklama

Wiklinowa „święconka” jest długa na cztery metry, a wysoka na trzy. Ozdoby wyplatał nieżyjący już Kazimierz Zygmunt. Baranka, kwiaty i napis wykonał Eugeniusz Waliłko. Utworzenie dekoracji zainicjował burmistrz Waldemar Grochowski dla podkreślenia wagi świąt Wielkanocnych połączonej z kunsztem wikliniarskim. Dekorację zaprojektowała sekretarz gminy Lucyna Zygmunt.- Od trzynastu lat eksponowany wielki kosz z barankiem, pisankami i kwiatami to miejscowa tradycja i świąteczny akcent na Rynku. Oprócz pięknej i znanej w całej Polsce wiklinowej „święconki” w centrum miasta, uroczych i zabawnych króliczków oraz kurek przed budynkiem Centrum Wikliniarstwa, na plantach, obok fontanny podziwiać można także trzy jaja pisanki pełne bratków. Te barwne ozdoby przypominają nam, że lada dzień Wielkanoc – mówi Waldemar Grochowski, burmistrz Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem.

Oprócz największej wiklinowej dekoracji, nasze miasto zdobią także kwiaty. Jako pierwsze pojawiły się bratki – najbardziej kojarzone z wiosną. Razem zostało zasadzonych ich 850 sztuk, przeważnie w kolorach żółtym, białym i fioletowym. – Kwiaty są najbardziej efektowną i do tego zupełnie naturalną dekoracją przestrzeni miejskiej. Dlatego co roku przyozdabiamy nimi miasto. Wykorzystujemy do tego różne kompozycje i aranżacje roślin jednorocznych z trawami ozdobnymi oraz roślinami zielonymi. Sadzenie bratków rozpoczęło się w zeszłym tygodniu – dodaje burmistrz.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!