Strona główna TURYSTYKA Gdzie wybrać się nad wodę w upalne dni na Podkarpaciu?

Gdzie wybrać się nad wodę w upalne dni na Podkarpaciu?

0
kąpieliska Bieszczady Solina

Okres wakacyjny to czas, w którym chętnie wypoczywamy nad wodą. Słoneczne, upalne dni zachęcają do korzystania z kąpielisk, gdzie można oddać się wodnym szaleństwom lub poleniuchować na plaży. Jednak aby takie wypady kończyły się szczęśliwie, konieczne jest korzystanie ze sprawdzonych miejsc i strzeżonych kąpielisk. Podpowiadamy więc, gdzie najlepiej wybrać się nad wodę w ciepłe, wakacyjne dni na Podkarpaciu.

Wybierajmy pewne miejsca

Aby pobyt nad wodą można było zaliczyć do udanych, należy kierować się kilkoma zasadami. Po pierwsze korzystać wyłącznie ze sprawdzonych kąpielisk. Aktualne, pewne informacje o bezpiecznych, przebadanych miejscach można znaleźć na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie. Po drugie, kąpać się wyłącznie w wyznaczonych do tego miejsca, gdzie o bezpieczeństwo dba ratownik. Nie dość, że te miejsca są strzeżone przez ratowników, czyli ktoś na nas patrzy przez cały czas, to ratownicy mają obowiązek zawsze przed dyżurem sprawdzić obszar kąpieliska, spenetrować dno, czy tam nie ma butelek, puszek, czy niebezpiecznych korzeni i takich przedmiotów, które mogą zagrażać życiu. Na dzikich kąpieliskach raczej nie wchodźmy do wody. I po trzecie, korzystać z akwenów w sposób rozsądny oraz stosować się do wszelkich zaleceń. Wybierając do rekreacji kajak, rowerek wodny, czy łódkę pamiętajmy- kapok jest obowiązkowy. W razie niepogody, burzy, wywrotki on nas utrzyma na wodzie i na pewno nie pozwoli utonąć. I jeszcze jedna, ważna kwestia- by nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu i podczas złego samopoczucia.

producent lodów

Producent lodów – Bracia Koral

Kąpieliska w województwie podkarpackim

W sezonie letnim 2022 roku WSSE w Rzeszowie podaje listę 7 kąpielisk oraz 6 miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli na Podkarpaciu. Oto one:
Kąpielisko Miejskie „Żwirownia” przy ul. Kwiatkowskiego w Rzeszowie – sezon kąpielowy trwa tam od 06.06.2020 do 06.09.2020 r. Akwen ten to wyrobisko zasilane wodami zlewu rzeki Wisłok, posiadające piaszczystą plażę, dwa wydzielone miejsca do pływania- jedno dla osób umiejących pływać oraz drugie to płycizna dla dzieci, wypożyczalnię sprzętu wodnego, boiska sportowe oraz plac zabaw dla dzieci a także bazę gastronomiczną. Kąpielisko ma charakter odpłatny, w pobliżu znajduje się utwardzony parking.
Kąpielisko Ostrów w powiecie przemyskim – gdzie sezon kąpielowy trwa od 15.06.2020 do 15.09.2020 r. Jest to ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy zlokalizowany na wyrobisku po eksploatacji kruszywa. Jest to teren ogrodzony, który ma wyznaczoną strefę do pływania, piaszczystą plażę, wypożyczalnię sprzętu wodnego, plac zabaw dla dzieci oraz punkty gastronomiczne, znajduje się na nim pomost i molo. Kąpielisko to ma charakter odpłatny. Długość linii brzegowej wynosi 48m.
Kąpielisko ZEK (Zakład Eksploatacji Kruszywa) Radymno w powiecie jarosławskim – jest to zalew powstały w miejscu dawnego wyrobiska po poborze żwiru, gdzie sezon kąpielowy trwa od 27.06.2020 do 30.08.2020 r. Długość linii brzegowej wynosi tu 100m, zaś jego głębokość od 1,5 do 8m. Przy kąpielisku znajduje się plaża trawiasto-piaszczysta, wypożyczalnia sprzętu wodnego, boiska sportowe do gry w siatkówkę i piłkę nożną, plac zabaw dla dzieci, wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz punkty gastronomii.Kąpielisko Zalew „Czyste” Grodzisko Dolne w powiecie leżajskim – gdzie sezon kąpielowy trwa od 27.06.2020 do 31.08.2020 r. Akwen posiada piaszczysto-trawiastą plażę, pole biwakowe, duży parking oraz punkty gastronomiczne. Znajduje się tu również molo. Na zalewie wyznaczone jest miejsce do pływania.
Kąpielisko Cypel Polańczyk w powiecie leskim – sezon kąpielowy rozpoczyna się tam 01.07.2020 i kończy 31.08.2020 r. Jest to kąpielisko na Zalewie Solińskim. Jest to również Kąpielisko Bazy Centralnej Bieszczadzkiego Wodnego Pogotowia Ratunkowego. W skład akwenu wchodzi plaża trawiasta, wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz punkty gastronomiczne. Plaża ta znajduje się na końcu długiego półwyspu wchodzącego w wody Zalewu Solińskiego. Z plaży rozpościerają się przepiękne widoki na bieszczadzkie wzgórza oraz na największą zaporę wodną w kraju.
Kąpielisko Patelnia Polańczyk w powiecie leskim – to kolejny akwen na Zalewie Solińskim, zlokalizowany na południowym cyplu w Polańczyku, do którego dojście znajduje się od ulicy Równej. Sezon kąpielowy trwa tu również od 01.07.2020 do 31.08.2020 r. Długość linii brzegowej wynosi 20m, zaś plaża jest trawiasto-piaszczysta. W obrębie kąpieliska istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego oraz skorzystania z punktów gastronomicznych.
Kąpielisko Solina- Góra Jawor w powiecie leskim – to już ostatnie miejsce o statucie kąpieliska, mieszczące się na Zalewie Solińskim. Podobnie jak w przypadku pozostałych kąpielisk w tej lokalizacji, sezon kąpielowy trwa tu od 01.07.2020 do 31.08.2020 r. Plaża jest tu piaszczysto-kamienista, istnieje możliwość skorzystania z wypożyczalni sprzętu wodnego oraz punktów gastronomicznych. Z tego miejsca także odbywają się rejsy statkami po zalewie.
Ponadto na terenie województwa podkarpackiego w roku 2020 działają następujące miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli:
– MOWDK Zalew Wędrowiec I w powiecie lubaczowskim;
– MOWDK Rybakówka I w powiecie stalowowolskim;
– MOWDK Zalew Zaklików I w powiecie stalowowolskim;
– MOWDK Wilcza Wola w powiecie kolbuszowskim;
– MOWDK Bratkowice w powiecie rzeszowskim;
– MOWDK Zielona Plaża Zawóz w powiecie leskim.
Jak więc widzimy, Podkarpacie to atrakcyjny region, oferujący wiele miejsc kąpieliskowych, gdzie bezpiecznie można oddawać się wodnym szaleństwom. Wystarczy odpowiednia pogoda, by móc z przyjemnością spędzać wolny, wakacyjny czas zarówno na plaży, jak i w wodzie.

Poprzedni artykułZadbajmy o swoje bezpieczeństwo nad wodą
Następny artykułBył poszukiwany do odbycia kary. Nie zatrzymał się przed znakiem „STOP”