Strona główna WIADOMOŚCI GDDKiA apeluje: Nie niszcz wygrodzeń przeciw ASF wzdłuż autostrady

GDDKiA apeluje: Nie niszcz wygrodzeń przeciw ASF wzdłuż autostrady

0
Reklama

W związku z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie naszego kraju, na obszarze województwa podkarpackiego dokonano wygrodzenia wszystkich przejść dla zwierząt w ciągu autostrady A4 od węzła Tarnów Północ do granicy z Ukrainą. Niestety pracownicy GDDKiA odnotowują liczne przypadki niszczenia wygrodzeń.

W ubiegłym roku, aby ograniczyć migrację dzików i rozszerzanie się choroby ASF z północy na południe województwa, dokonano wygrodzenia przejść dla zwierząt w ciągu autostrady A4. Siatki ustawione zostały w przejściach dla zwierząt wzdłuż A4 od węzła Tarnów Centrum do granicy z Ukrainą. Łącznie długość wygrodzeń to 2,15 km, a liczba wygrodzonych przejść – 142 szt. Wyjątek stanowią obiekty inżynierskie (wiadukty), pod którymi przebiegają drogi i cieki wodne, których zagrodzenie wprowadziłoby zbyt duże utrudnienia w ruchu. Na tego typu przejściach dla zwierząt zintegrowanych (25 szt.) wykonywane są opryski.

Reklama

Niestety od dłuższego czasu pracownicy GDDKiA odnotowują liczne akty wandalizmu, polegające na niszczeniu zamontowanych wygrodzeń. Zniszczenia polegają na wygięciu słupków stalowych i zniszczeniu – pogięciu siatki stalowej typu leśnego. Istnieją uzasadnione podejrzenia, że zniszczeń dokonują okoliczni mieszkańcy, którzy chcąc się przedostać z jednej strony autostrady na drugą, wykorzystują do tego przejścia dla zwierząt. Tylko w ubiegłym roku koszty napraw wyniosły ponad 10 tys. zł. Należy jednak mieć na uwadze, że oprócz kosztów zniszczenia wygrodzenia dochodzą też, na razie niemierzalne, koszty rozprzestrzeniania się choroby ASF poprzez migrację dzików przez zniszczone wygrodzenie.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przypomina, że obiekty te nie służą ludziom. I mimo, że ich rozmiary często umożliwiają przejazd quadami czy nawet traktorem, nie są one drogami przejazdowymi. Służą migracji dzikich zwierząt. Apeluje, aby nie niszczyć ustawionych wygrodzeń. Każde takie niszczenie mienia jest przestępstwem, które zgłaszane jest na policję i odpowiednio karane. Dodatkowo pragniemy też uświadomić mieszkańcom fakt, że zamontowane wygrodzenia z siatki zabezpieczają przed migracją dzików z północnej części województwa na południową i chronią ich trzodę chlewną przed skutkami choroby ASF.

Reklama
Poprzedni artykułObostrzenia wrócą na Podkarpacie, jako jeden z pierwszych regionów?
Następny artykułFortuna 1 Liga: Zwycięstwo Apklan Resovii Rzeszów z GKS Tychy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!