Wspólne działania funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej oraz KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego doprowadziły do zatrzymania w trakcie minionego weekendu papierosowej kontrabandy przemycanej pod rudą żelaza, tysiąca sztuk podrabianej odzieży i kosmetyków oraz 31 sztuk wyprawionych skór z lisa.

Na papierosy ukryte w ładunku rudy żelaza natrafili funkcjonariusze podczas kontroli pociągów wjeżdżających do Polski z Ukrainy. W jednym z pociągów ukryto 3 950 paczek papierosów a w kolejnym 3 000 paczek.  Kontrabanda zapakowana była w kartonowe pudła. Te z kolei owinięto czarną folią i   przysypane ładunkiem rudy.
W obydwu przypadkach wagony przeskanowane zostały przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej urządzeniem RTG, co pozwoliło ustalić, w których wagonach może znajdować się nielegalny towar.

Aktualnie trwają czynności zmierzające do ustalenia osób odpowiedzialnych za przemyt. Dalsze postępowanie prowadzi w tych sprawach Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

W sobotę (7 października), w wyniku wspólnej kontroli na przemyskim bazarze, mundurowi zatrzymali 790 szt. odzieży, butów i plecaków  oraz 220 sztuk perfum i kosmetyków, których wartość szacowana jest na kwotę ponad 42 tys. złotych.  W związku z podejrzeniem naruszenia praw własności przemysłowej, zarzuty popełnienia czynów zabronionych przedstawiono trzem obywatelom Ukrainy.

Także, współdziałanie na drogowym przejściu granicznym w Medyce doprowadziły do udaremnienia przemytu 31 wyprawionych skór z lisa, które próbował nielegalnie przewieźć przez granicę 36-letni ob. Ukrainy.

źr. BOSG, KAS