Strona główna HISTORIA Flisactwo z Ulanowa wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO

Flisactwo z Ulanowa wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO

0
Reklama

Mamy to! Flisactwo zostało wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Oficjalną informację o tym fakcie przekazano na uroczystości ku czci św. Barbary patronki Flisaków w Ulanowie. Udział w święcie wzięła wicemarszałek Ewa Draus.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji członków i przyjaciół Bractwa Flisackiego, która odbyła się w Kościele Flisackim w Ulanowie. Po mszy rozpoczęła się oficjalna część, ze sztandarami i hymnem, a potem odbył się koncert Chóru Flisackiego i Kapeli Flisackiej. Kamil Chmielowski, Cechmistrz Bractwa Flisackiego pw. Św. Barbary w Ulanowie tak komentował dokonanie wpisu na listę UNESCO:

Reklama

Idea wpisu na listę światową UNESCO pojawiła się po wpisie ulanowskich tradycji flisackich na listę krajową. Pomyślałem wówczas, że blisko 400-letnia tradycja tego wspaniałego zawodu zasługuje na wyróżnienie nie tylko w skali Polski, ale Europy i całego świata. Tym bardziej, że flisactwo jest żywe w wielu krajach Starego Kontynentu – mówił.

Wicemarszałek Ewa Draus w trakcie uroczystości przekazałaflisakom okolicznościowy grawerton. Jednocześnie wyraziła swój podziw dla pracy, wysiłków, pasji i serca, które kolejne pokolenia włożyływ to, aby przekazując sobie tradycje przodków pielęgnować flisactwo:


Gratuluję prestiżowego wyróżnienia i życzę, aby kultura flisacka niezmiennie inspirowała kolejne pokolenia, a spuścizna wieków przez następne lata była kultywowana, jako cenna cząstka wspólnoty i ducha tej ziemi – powiedziała wicemarszałek Ewa Draus.

Flisactwo w Ulanowie jest wciąż żywym zjawiskiem, a flisacy swoje bogate tradycjez powodzeniem przekazują kolejnym pokoleniom.Prowadzą spływy Sanem, Wisłą, Odrą i Wartą. Flisacy w ciągu około 28 dni na 100 metrowej tratwie  potrafią przepłynąć 726km Sanem i Wisłą z Ulanowa do Gdańska. Bractwo Flisackie nawiązując do tradycji flisackich, dąży do rozwijania i kultywowania współczesnych form tego dziedzictwa w lokalnej społeczności. Tradycje flisackie obejmują także wiele innych elementów dziedzictwa niematerialnego, takich jak: gwara, nazewnictwo, pieśni, czy obrzędy flisackie.

Po kilku latach starań i przygotowań, 30 marca 2021 roku, wniosek o wpis flisactwa na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości trafił do UNESCO. Wniosek został złożony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W połowie ubiegłego roku wniosek został oceniony pozytywnie oraz otrzymał dodatkowo dwa wyróżnienia, 1 grudnia 2022 roku w Rabacie – stolicy Maroka, podczas posiedzenia Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, delegacja naszych flisaków odebrała oficjalne poświadczenie wpisu na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

źr. UMWP

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!