Strona główna WIADOMOŚCI Fikcyjne faktury ujawnione w spółce

Fikcyjne faktury ujawnione w spółce

0
Reklama

Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła nieprawidłowości w podatku VAT.

· Podatnik wykorzystał „puste faktury”, a grupa podmiotów próbowała ten proceder uwiarygodnić.

Reklama

· Spółka została zobowiązana do uregulowania na rzecz Skarbu Państwa ponad 257 tys. zł.

Proceder wystawiania pustych faktur

Jednym z podstawowych zadań urzędów skarbowych jest prowadzenie czynności sprawdzających. W toku takich działań pracownicy jednego z urzędów skarbowych w woj. podkarpackim wykryli proceder wystawiania „pustych faktur” na kwotę ponad 257 tys. zł. Z uwagi na uzasadnione podejrzenie nieprawidłowości w rozliczeniach, wszczęto w spółce kontrolę podatkową w zakresie podatku od towarów i usług (VAT).

W toku kontroli eksperci podkarpackiej KAS ustalili, że spółka w deklaracjach VAT za dwa miesiące kontrolowanego okresu nienależnie odliczyła podatek naliczony w wysokości ponad 257 tys. zł z faktur, które nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. „Puste faktury” (fikcyjne) zostały wytworzone jedynie w celu wygenerowania nadwyżki VAT.

W proces uwiarygodnienia transakcji została zaangażowana grupa podmiotów, które wykreowały przebieg wzajemnych rozliczeń w taki sposób, by wygenerować podatek naliczony w kontrolowanej spółce. Wszystkimi spółkami zarządzała jedna osoba.

Z uwagi na stwierdzone nieprawidłowości naczelnik urzędu skarbowego w decyzji kończącej prowadzone postępowanie podatkowe określił prawidłowe kwoty zobowiązania w podatku VAT oraz z uwagi na działanie przedstawicieli spółki, ustalił zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dodatkowe zobowiązanie za kontrolowane miesiące w łącznej kwocie 257 tys. W wyniku czego spółka została zobowiązana do uregulowania należności na rzecz Skarbu Państwa.

Sankcje 100% za celowe działania

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) stanowią, że jeżeli podatnik celowo obniża kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z wykorzystaniem „pustych faktur”, organ podatkowy ustala wysokość dodatkowego zobowiązania w wysokości 100% podatku naliczonego wynikającego z tych faktur. Przepisy te nie dotyczą osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe.

Działania Krajowej Administracji Skarbowej

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) dba o realizację dochodów z tytułu podatków, należności celnych, opłat i niepodatkowych należności budżetowych. Chroni interesy Skarbu Państwa i obszaru celnego Unii Europejskiej. Zapewnia obsługę i wsparcie podatników w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych i celnych.

KAS przy realizacji swoich zadań korzysta z zaawansowanych narzędzi analitycznych, które pozwalają na wykrycie nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych.

Reklama
Poprzedni artykułZbliżają się ferie. Będzie więcej kontroli policyjnych
Następny artykułMuzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu przejdzie rewitalizację

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!